Trzej muszkieterowie AMD

AMD wie już jakie procesory wejdą w skład oferty nowych Duronów o kodowej nazwie Thorton. Po wprowadzeniu w wrześniu na rynek Athlonów 64, pałeczkę budżetowych układów z rąk Athlona XP Barton przejmą 3 modele procesorów o obniżonej częstotliwości taktowania szyny systemowej i niewielkiej ilości pamięci cache.

Trzej muszkieterowie AMD

Thortony, które prawdopodobnie będą sprzedawane pod nazwą Athlon XP będą współpracowały z szyną systemową 266 MHz. Ich architektura nie zmieni się w stosunku do tej, którą znamy z aktualnie oferowanych Athlonów XP. Zmienią się jednak niektóre parametry, jak wspomniane już taktowanie FSB. Drugą zmianą będzie obcięcie z 512 do 256 KB pamięci cache drugiego poziomu. Thortony będą występowały w trzech wersjach: Athlon XP 2000+, Athon XP 2200+ oraz Athlon XP 2400+.

AMD z racji ograniczonych możliwości podaży Athlonów 64 nie wycofa z pewnością w najbliższym czasie dobrze sprzedających się modeli XP Barton. Będą one stanowiły swoisty pomost w ofercie łączący biegun układów budżetowych z zaawansowanymi układami 32/64-bit.

To już wszystko było

Jak widać ze specyfikacji procesora Thorton to swoisty powrót do przeszłości. Wszystko to już było, a nazywało się Thoroughbred. Na szczęście szybsza szyna systemowa i powiększona pamięć cache nie wpływają drastycznie na wzrost wydajności procesorów AMD, co wiadomo po wynikach testów Bartona. To dobrze, bo oznacza to, że kupując Thortona, który zapewne oferowany będzie w atrakcyjnej cenie otrzymamy szybki procesor za niewielkie pieniądze. Zagadką pozostaje podatność Thortona na podkręcanie. Nadzieja na dobre wyniki na tym polu jest całkiem spora i jeśli okaże się, że AMD nie sprawi tu zawodu, to o powodzenie Thortonów na rynkach wrażliwych na poziom cen (np. polskim) firma może być spokojna.