Trzęsienie ziemi w Intel - zmiana CEO przez procesory Apple M1?

Po zaledwie dwóch latach Intel zmienia prezesa zarządu. Czy to przez ogromną konkurencję ze strony AMD, problemy z produkcją i utratę intratnego kontraktu z Apple?

Intel z pewnością nie będzie dobrze wspominał ostatnich dwóch lat. Firma w latach 2018-2020 borykała się z problemami z wprowadzeniem na rynek układów w nowoczesnej litografii, a na dodatek AMD stale rośnie w siłę. Najnowsze układy Ryzen 5000 są niezwykle ciekawą alternatywą dla procesor Intela. Asem w rękawie AMD jest długowieczna podstawka oraz kompatybilność z PCIe 4.0. Intel stara się bronić USB 4 i Thunderbolt 4.

Nowe logo Intela

Nowe logo Intela

Obecny prezes Intela odejdzie ze stanowiska 15 lutego 2021 roku. Zastąpi go obecny dyrektor generalny VMware - Pat Gelsinger.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [31-03-2023]

Odchodzący ze stanowiska Bob Swan był prezesem Intela przez dwa lata.

Zmiana odbywa się w mocno niesprzyjających dla Intela warunkach. Apple powoli zaprzestaje stosowania układów Intela, na dodatek wprowadzają własne, niezwykle wydajne procesory Apple Silicon korzystające z architektury ARM. Komputery z Apple M1 zostały bardzo ciepło przyjęte na rynku, a do 2022 roku gigant z Redmond zaprzestanie produkcji komputerów z procesorami Intela. Wzmacnia się również konkurencja ze strony AMD.

Obecny prezes Bob Swan został krytycznie oceniony, ponieważ nie posiada wykształcenia technicznego. Przed objęciem funkcji prezesa w Intelu był dyrektorem finansowym eBay oraz pracował w firmie General Atlantic. Nowy proese - Pat Gelsinger rozpoczął swoją karierę w Intelu, gdzie pełnił funkcję pierwszego dyrektora do spraw technicznych.

Media branżowe donoszą, że zmiana może pozwolić wyjść firmie Intel na prostą. Po oficjalnym powołaniu nowego prezesa akcje Intela skoczyły o 10% do góry.

Źródło: theverge.com