Trzy filmy w jednej "książce"?

Pracownicy naukowi Purdue University stworzyli coś, co ma szansę stać się komputerem przyszłości. Nie o wydajność tym razem jednak chodzi, a o styl, w jakim połączono komponenty oraz o obudowę całej maszyny - pecet przeobraził się bowiem w... półkę z książkami.

Naukowcy z Purdue University postanowili wyjść poza wnętrze komputera (patrz artykuł: "Bulgotanie w procesorze") i wygląda na to, że zrobili to w wielkim stylu. Opracowany przez nich model peceta wygrał ogólnonarodowy konkurs Next Generation Windows PC Design Competition - współsponsorowany przez Microsoft - na najciekawiej wyglądający i ciągle funkcjonalny komputer.

Trzy filmy w jednej "książce"?

Komputer "Bookshelf" (źródło: Purdue University)

Zespoły, które brały udział w zmaganiach, miały zaprojektować urządzenie mogące zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają z komputera. Wygrał projekt "Półka na książki" ("Bookshelf") stworzony przez studenta Sungho "Oho" Sona i profesora Scotta Shima.

Zdaniem twórców, nowy projekt nie tylko zrywa z klasycznymi modelami, w których liczy się przede wszystkim moc obliczeniowa procesora. Ma on również symbolizować koniec problemów z prawami autorskimi: urządzenie da właścicielowi dostęp do prenumerowanych usług w sposób równie wygodny, jak półka z książkami daje dostęp do wybranych tytułów czy rozdziałów, a jednocześnie zapewni poczucie "posiadania" danego tytułu.

Głównym elementem "Półki" jest siedmiocalowy sześcian - komputer. Do niego możliwe będzie dołączanie elementów ("książek") z wybraną zawartością - filmami, grami itd. Za ich wyświetlanie odpowiedzialny będzie osobny telewizor lub monitor.