Trzy linie ataku

Duża wydajność skanowania najczęściej przydaje się w pracach biurowych, dobra jakość - bardziej do skanowania zdjęć, przeroczy i slajdów. Nieczęsto spotyka się połączenie obu sprzecznych ze sobą wymagań w jednym urządzeniu. ScanJet 8200 jest takim wyjątkiem.

Został zaprojektowany dla twórców, zawodowych grafików, artystów i projektantów. Uniwersalność ScanJet zawdzięcza trzem niezależnym liniom czujników CCD. Dwie z nich skanują w kolorze, trzecia rejestruje tylko intensywność światła białego. Kolorowe różnią się rozdzielczością - do szybkich skanów używa się linijki 600 dpi, a kiedy potrzebne jest powiększenie, do pracy z fotografiami, slajdami i negatywami - do gry wkracza drugi zestaw, wolniej pracujący, ale zbudowany aż z 4800 czujników na długości jednego cala. Linijka monochromatyczna obsługuje skanowanie dokumentów, ale także przydaje się do zdjęć czarno- białych i wszędzie tam, gdzie chodzi o precyzyjne odzwierciedlenie odcieni szarości, bardzo trudnych do uzyskania konwencjonalną metodą składania z kolorów palety RGB.

Urządzenie jest gotowe do pracy tuż po włączeniu, skanowanie wstępne trwa tylko cztery sekundy. W pokrywce zamontowano nieruchome oświetlenie do pracy z materiałami przezroczystymi. W adapterze mieszczą się trzy slajdy lub cztery negatywy małoobrazkowe. Oprócz portu USB, skaner może być wyposażony w kontroler SCSI. Poza ReadIrisem do rozpoznawania tekstu, urządzenie jest sprzedawane z Photoshop Elements, programem do skanowania wizytówek i firmowym softwarem HP. Komplet kosztuje 2699 zł.

whttp://ww.hp.pl