Trzy łyki e-konomiki

Podobno na gospodarce, tak jak na medycynie, znają się prawie wszyscy. Niektórzy wręcz sądzą, że dyplom liceum ekonomicznego uprawnia do zajęcia posady ministra finansów. Komu jednak nie pasują ekonomiczne fantasmagorie z programów wyborczych niektórych partii politycznych, ma właśnie okazję zapoznać się z prawdziwym obrazem gospodarowania, malowanym tym razem przez fachowców, a nie znachorów.

Podobno na gospodarce, tak jak na medycynie, znają się prawie wszyscy. Niektórzy wręcz sądzą, że dyplom liceum ekonomicznego uprawnia do zajęcia posady ministra finansów. Komu jednak nie pasują ekonomiczne fantasmagorie z programów wyborczych niektórych partii politycznych, ma właśnie okazję zapoznać się z prawdziwym obrazem gospodarowania, malowanym tym razem przez fachowców, a nie znachorów.

Trzy łyki e-konomiki

NBPortal jest najobszerniejszym i najłatwiejszym w odbiorze serwisem ekonomicznym w polskim Internecie.

NBPortal, czyli Portal Edukacji Ekonomicznej (http://www.nbportal.pl ), jest inicjatywą instytucji wyjątkowo zasłużonej w przywracaniu stabilnych podstaw ekonomiki (i znienawidzonej z tego powodu przez politycznych szamanów) - Narodowego Banku Polskiego. Inicjatywa ta wtapia się zresztą w działalność edukacyjną banków centralnych świata, czego przykładem są programy realizowane przez te instytucje w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, w Niemieczech i wielu innych krajach z kilku kontynentów.

NBPortal można z powodzeniem nazwać "brakującym ogniwem" informacji ekonomicznej. Podstawowym założeniem jest w nim utworzenie warstwy pośredniczącej między potocznymi, nie zawsze trafnymi wyobrażeniami o gospodarce i codziennością zwykłego użytkownika, a twardymi podstawami teoretycznymi, które nie poddają się politycznej koniunkturze - jak świat światem, wszystko przecież obracało się zawsze wokół podstawowych kategorii ekonomicznych, których nie mogły zmienić żadne zaklęcia i żadne "trzecie drogi", a wszelkie odstępstwa od nich kończyły się zazwyczaj gospodarczą katastrofą. Jak słusznie podkreślają sami autorzy, "Informacje i materiały pokazują ścisłe związki między światem wielkiej ekonomii a codziennym życiem każdego z nas. To ważne, bo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmiany w gospodarce mają wpływ na ich portfele i domowe budżety." A takich bezpośrednio nas dotyczących procesów jest wiele - kredyty, podatki, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne, emerytury, domowa bankowość internetowa, operacje giełdowe, karty płatnicze, bankomaty i wiele innych. Wytłumaczenie ich prostym i zrozumiałym językiem, odległym od tajemnego zawodowego żargonu, ma kolosalne znaczenie dla zrozumienia ekonomicznych podstaw codziennego bytowania.

Portal jest podzielony na kilka działów o odrębnych, choć powiązanych ze sobą zadaniach:

Nauka - dział poświęcony systematycznej prezentacji wiedzy ekonomicznej, w tym kursy, prezentacje i historia myśli ekonomicznej, a także żywe fora dyskusyjne i chaty.

Wirtualna biblioteka - publikacje ekonomiczne w postaci elektronicznej, w tym bieżące publikacje Narodowego Banku Polskiego.

Słownik ekonomiczny PWN - encyklopedia pojęć ekonomicznych.

Porady - dział, który powinien szczególnie zainteresować przeciętnego odbiorcę, natykającego się w codziennym życiu na rozmaite praktyczne problemy, zawierający m.in. "szybkie porady" i kalkulatory.

Centrum nauczyciela - materiały przeznaczone dla nauczycieli i popularyzatorów wiedzy ekonomicznej, w tym gotowe scenariusze lekcyjne z rozmaitych dziedzin.

Aktualności - najświeższe wiadomości ekonomiczne i komentarze.

Zabawa - gry, puzzle, krzyżówki i quizy.

W dystrybucji jest też darmowa płyta CD z materiałami, która pozwoli zainteresowanym korzystać z elementów portalu bez pobierania ich online, co skróci czas połączenia z Internetem, a więc zmniejszy jego koszt.

Do niedawna "wojującym tygrysem" informacji ekonomicznej był portal Ministerstwa Finansów. Teraz jej centrum przeniosło się najwyraźniej na drugą stronę ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Sukces portalu zależy teraz od konsekwencji we wdrażaniu przyjętych założeń - to długotrwała, uparta praca jego redaktorów będzie owocować świadomością ekonomiczną zbliżoną do realiów, a nie fantazji. NBPortal wziął na siebie poważne zadanie i wyjątkową odpowiedzialność za upowszechnianą wiedzę. Zamysł trzeba ocenić na piątkę, ale na ocenę zawartości przyjdzie czas później - już teraz jednak widać ogromne pole do popisu dla autorów portalu. W naszym własnym interesie trzeba im życzyć powodzenia.