Trzy nagrywarki DVD Samsunga, każda z zapisem 22x

Koreańska firma Samsung wprowadziła na rynek trzy nowe pecetowe nagrywarki DVD z serii Super-WriteMaster SH-S223. Urządzenia pozwalają na wypalanie danych z prędkością 22x.

Nowe urządzenia - modele o oznaczeniach SH-S223Q, SH-S222A i SH-S222L - dołączyły do zaprezentowanego wcześniej modelu SH-S223F. Potrafią one wypalać dane na płytach DVD 16x z maksymalną prędkością 22x (około 29,7 MB/s), natomiast na płytach DVD 8x - z prędkością 12x.

Model SH-S223Q komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA (Serial Advanced Technology Attachment) i pozwala na skorzystanie z technologii LightScribe (etykietowanie kompatybilnych krążków CD i VD). Pozostała dwójka również oferuje możliwość tworzenia etykiet LightScribe, lecz - w odróżnieniu od poprzednika - wykorzystuje do transferu danych interfejs PATA (Parallel Advanced Technology Attachment).

Nagrywarki pozwalają na zapis krążków DVD z następującymi maksymalnymi prędkościami:

DVD+/-R - 22x

DVD-RAM - 12x

DVD+R Dual Layer - 16x

DVD-R Dual Layer - 12x

DVD+RW - 8x

DVD-RW - 6x

Oznacza to, że użytkownik może wypalić 4,7-gigabajtowy nośnik DVD+/-R w około 4 minuty i 26 sekund, czyli o sześć procent szybciej niż w przypadku zapisu 20-krotnego. Ponadto zapis płyty DVD-RAM 4,7 GB trwa mniej niż 12 minut, co stanowi lepszy o 30% wynik w porównaniu do napędów 20x DVD.

Producent zwraca również uwagę na fakt, że dzięki nowej konstrukcji urządzenia generują hałas na poziomie 28 dB w okresie bezczynności (3400 obrotów na minutę) oraz maksymalnie 53 dB podczas pracy (22x, 12700 obrotów na minutę). Nie jest więc on duży, szczególnie biorąc pod uwagę to, że hałas w domu lub biurze jest rzędu 40-65 dB.

Warto też wspomnieć o zapewniających bezproblemową eksploatację i wysokie parametry użytkowe technologiach SAT (Speed Adjustment Technology), TAC (Tilt Actuator Compensation), Double OPC (Optimum Power Control), Buffer Under Run Free, Magic i ABS (Automatic Ball Balancing System).

Niestety cen urządzeń nie podano.