Trzy nowe Opterony

Koncern Advanced Micro Devices (AMD) zaprezentował w poniedziałek trzy nowe modele swoich procesorów Opteron. Nowe układy, o symbolach 852, 252 i 152 są dedykowane do zastosowań serwerowych.

W nowej serii zwiększono prędkość pracy procesorów z 2,4 na 2,6 GHz, oraz prędkość szyny HyperTransport z 800 MHz do 1 GHz. Oprócz tego w układy te wbudowano technologię PowerNow, która pozwala na kontrolę prędkości pracy procesora przez system operacyjny, a co za tym idzie - na lepsze zarządzanie zużyciem energii. Techologia ta pozwala na znaczną redukcję wydzielanego ciepła, co z kolei oznaczna możliwość większego upakowania serwerów, zmniejszone zapotrzebowanie na chłodzenie i wentylację, mniejszą ich awaryjność oraz na pewno mniejsze rachunki za energię.

Główną różnicą pomiędzy nowymi układami są systemy, do których mogą zostać użyte. I tak modele z serii 852 można zainstalować w serwerach, które obsługują do ośmiu procesorów i odpowiednio 252 i 152 do maszyn dwu- i jednoprocesorowych.

Jako pierwsze z Opteronów, nowe układy są wykonane w technologii 90-nanometrów oraz mają zaimplementowaną listę rozkazów SSE3 do obsługi multimediów.

Więcej informacji


Zobacz również