Trzy nowe lustrzanki Sony, w tym "pełnoklatkowa"

Firma Sony zaprezentowała oficjalnie trzy nowe lustrzanki noszące oznaczenia A550, A500 i A850. Dwie pierwsze przeznaczone są do amatorskich zastosowań, natomiast ostatnia to znacznie wydajniejsza propozycja wyposażona m.in. w "pełnoklatkową" matrycę CMOS.

Trzy nowe lustrzanki Sony, w tym "pełnoklatkowa"

Sony A500

Sony DSLR-A500 i DSLR-A550 to cyfrowe amatorskie lustrzanki wyposażone w matryce Exmore CMOS (o rozmiarze APS-C - 23,4 x 15,6 mm) pozwalające na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości, odpowiednio, 12,3 i 14,2 miliona pikseli. Urządzenia korzystają z procesorów Bionz oraz stabilizacji matrycy SteadyShot INSIDE (umożliwia ona wykonywanie ostrych zdjęć z ręki przy czasie migawki wydłużonym nawet o 4 stopnie EV, z dowolnym obiektywem) i dysponują technologią Quick AF, czyli szybkim systemem ustawiania ostrości w trybie Live view, który wzbogacono opcją wykrywania twarzy (funkcja Face Detection).

Jak działa Quick AF

W większości lustrzanek cyfrowych w trybie Live view do ustawiania ostrości wykorzystywana jest stosowana w aparatach kompaktowych metoda oparta na tak zwanej detekcji kontrastu. System analizuje obraz rejestrowany przez matrycę przy różnych ustawieniach soczewek obiektywu - gdy automatyka uzna, że został osiągnięty najwyższy kontrast, ostrość jest ustawiona. Metoda ta jest skuteczna, ale niestety powolna. Zaletą lustrzanek jest możliwość wykorzystywania szybszej metody pomiaru odległości od motywu - jest nią tak zwana detekcja fazy TTL. Niestety aby można ją było zastosować niezbędny jest dostęp czujników systemu AF do obrazu jaki wpada do lustrzanki przez obiektyw. W klasycznym, występującym w większości cyfrowych lustrzanek trybie Live view jest to niemożliwe - dostęp do obrazu wpuszczanego przez obiektyw jest niemożliwy - jest on bowiem wyświetlany na rejestrującej podgląd na żywo matrycy. Sony obeszło ten problem częściowo wzorując się na rozwiązaniach wprowadzanych kiedyś w pierwszych modelach lustrzanek cyfrowych Olympusa. Do rejestrowania obrazu służącego do podglądu kadru na LCD w nowych aparatach Sony nie służy, tak jak w konstrukcjach konkurencji, główny sensor CCD lub CMOS. Konstruktorzy z Osaki postanowili zostawić go w spokoju i do trybu Live view zastosowali małą matrycę dodatkową, umieszczoną w okolicy wizjera. Obraz, który "widzi" dodatkowa matryca, dociera do niej tą samą drogą, co do oka fotografującego, przyłożonego do wizjera - jest przekierowany przez lustra aparatu. Dzięki temu podczas szybkiego pomiaru ostrości nie trzeba chwilowo podnosić lustra i odcinać dostępu do obiektywu czujnikom detektora fazy.

Nowości oferują możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z szybkością do 5 kl/s (z wizjerem optycznym) i 7 kl/s w trybie Speed Priority (dotyczy tylko modelu A550) oraz tryb Manual Focus Check Live View (pomaga precyzyjnie skomponować ujęcie w trybie ręcznego ustawiania ostrości). Jako pierwsze lustrzanki w ofercie Sony mogą się ponadto pochwalić funkcją Smile Shutter (wykrywa ona twarze w trybie podglądu Live View, automatycznie zwalniając migawkę w momencie detekcji uśmiechu) oraz zapewniającym rozszerzoną dynamikę naświetlania trybem Auto HDR.

Za informacją prasową:

"Specjalistyczna technika HDR (High Dynamic Range), dostępna wcześniej tylko dla pasjonatów wyposażonych w statyw i oprogramowanie do przetwarzania obrazu, łączy przynajmniej dwa kadry wykonane z różnie ustawionymi czasami naświetlania. Aparaty A500 i A550 wykorzystują zaawansowane algorytmy łączenia i optymalizacji, łącząc dwa kolejne kadry w 2 sekundy, korygując wszelkie rozbieżności między ujęciami. Efektem działania jest jeden obraz (HDR), o znacznie poszerzonym zakresie tonalnym, zbliżony do naturalnego obrazu odbieranego przez ludzkie oko - bez konieczności użycia komputera i statywu."

Trzy nowe lustrzanki Sony, w tym "pełnoklatkowa"

Sony A550

Warto też wspomnieć, że model A550 wyposażony został w 3-calowy ekran Xtra Fine LCD (921 tys. pikseli, można go odchylać w górę i w dół w zakresie 180 stopni), natomiast model A500 dysponuje 3-calowym ekranem Clear Photo LCD Plus (230 tys. punktów, również uchylny). Oba urządzenia oferują ponadto przycisk Smart Teleconvertor (błyskawicznie zwiększa powiększenie obrazu 1,4x lub 2x w trybie Quick AF Live View), możliwość podłączenia do telewizora BRAVIA za pomocą interfejsu HDMI (trzeba zakupić opcjonalny kabel) oraz możliwość wykonania na wbudowanym akumulatorze maksymalnie 1000 (A500)/950(A550) zdjęć (dzięki nowemu pionowemu uchwytowi (grip) o symbolu VG-B50AM, który pomieści dwie baterie NP-FM500H, wartości te mogą zostać zwiększone do poziomu, odpowiednio, 2000 i 1900 zdjęć). Co ciekawe, możemy je zapisywać nie tylko na kartach Memory Stick Pro Duo i Pro-HG Duo, ale również na kartach SD/SDHC.

Nowe lustrzanki pojawią się w sprzedaży pod koniec października w cenie 950 USD (A550, z obiektywem 18-55 mm - 1050 USD) i 750 USD (A500, z obiektywem 18-55 mm - 850 USD).

Sony DSLR-A850

Trzy nowe lustrzanki Sony, w tym "pełnoklatkowa"

Sony A850

Jest to nieco okrojona wersja zaprezentowanej rok temu lustrzanki A900. W porównaniu do niej cechuje się mniejszym wizjerem (98% pokrycia kadru, A900 - 100%), brakiem pilota zdalnego sterowania (można go zakupić opcjonalnie) oraz mniejszą szybkością zdjęć seryjnych (spadek z 5 kl/s do 3). Poza tym w zasadzie nie różni się od swojej starszej siostry:

- posiada pełnoklatkową, wykonaną w technologii CMOS matrycę Exmor o efektywnej rozdzielczości 24,6 megapiksela oraz dwa procesory BIONZ (mają zapewniać szczegółowy obraz i niski poziom szumów przy wysokiej czułości (do ISO 6400))

- korzysta z stabilizatora obrazu SteadyShot INSIDE (umożliwia kompensację drgań i wydłużenie czasu migawki nawet o 4 stopnie EV niezależnie od zastosowanego obiektywu)

- dysponuje 3-calowym wyświetlaczem LCD Xtra Fine o rozdzielczości 921 tys. pikseli, korpusem zbudowanym na solidnym magnezowym szkielecie oraz 9-punktowym systemem automatycznego ustawiania ostrości z 10 punktami wspomagającymi.

Dzięki wspomnianym cięciom, cena nowości została ustalona na niższym od modelu A900 poziomie - 1999 USD (bez obiektywu). Urządzenie można będzie kupić w przyszłym miesiącu, natomiast wersję z obiektywem 28-75 mm - miesiąc później.

Osoby zainteresowane możliwościami nowych konstrukcji Sony zapraszamy do przeczytania artykułu opisującego model A900 oraz recenzję modelu Sony alfa 380