Trzy razy więcej internetowych kamer

Według raportu opublikowanego przez firmę IDC sprzedaż internetowych kamer wideo, dostarczających strumieniowych przekazów dla komputerów PC i Macintosh, wzrośnie niemal trzykrotnie do końca bieżącego roku.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez firmę analityczną IDC (International Data Corporation) sprzedaż internetowych kamer przeznaczonych do strumieniowych przekazów wideo wzrośnie do końca bieżącego roku ponad trzykrotnie, w porównaniu z rokiem 1999.

Według IDC największy udział w rynku kamer PC ponownie przypadł Stanom Zjednoczonym, choć największy roczny wzrost sprzedaży tych urządzeń nastąpił w Europie Zachodniej, gdzie w 2000 roku sprzedano ich o ponad 300% więcej niż w roku 1999.

Pomimo tak gwałtownego rozwoju rynku internetowych kamer, liczba konkurujących ze sobą producentów tych urządzeń pozostaje póki co stała. Według IDC czołowe trzy miejsca zajmują wciąż firmy Logitech, Intel i Xirlink.

Analitycy z IDC twierdzą także, że pomimo tak dynamicznego rozwoju tego rynku w roku 2000, kamery PC wciąż niepozbawione są technicznych ograniczeń takich jak zbyt wolne wyświetlanie klatek filmu i raczej przeciętna jakość obrazu, co spowodowane głównie przez powolne łącza internetowe. Według IDC rozwiązaniem tych problemów może być technologia FireWire opracowana przez Apple oraz nowy standard USB 2.

www.idc.com


Zobacz również