Trzy w jednym

Acer zaprezentował publicznie najnowszy notebook z rodziny TravelMate, model C100. Jest to premiera o tyle znacząca, że projektanci dokonali dość rewolucyjnej zmiany w podejściu do projektowania komputerów przenośnych.

Ujmując rzecz możliwie najkrócej, połączyli w jednym urządzeniu notebook i komputer typu TabletPC, zaś produktem pośrednim jest bardzo wygodne narzędzie do indywidualnych prezentacji.

Kluczowym elementem całego rozwiązania jest specjalnie zaprojektowany wyświetlacz, o przekątnej 10,4 cala, reagujący na dotyk. W dowolnej chwili można go obrócić o 180 stopni, co ułatwia przeprowadzenie prezentacji w małym gronie. Jednak jeden dodatkowy ruch wystarczy, aby wyświetlacz przykrył klawiaturę, obrazem do góry. W tym momencie notebook zamienia się w TabletPC.

Oczywiście, aby notebook stał się prawdziwym tabletem, musi być wyposażony w odpowiednie mechanizmy, odpowiedzialne m.in. za rozpoznawanie wprowadzanego odręcznie pisma. Funkcje takie zostały wbudowane w specjalną wersję Windows XP, przeznaczoną dla tabletów. Niestety, ten system operacyjny znajduje się w fazie ostatnich testów i nie jest jeszcze publicznie dostępny. Powinien pojawić się na początku 2003 r. w wersjach językowych dla kilku krajów Zachodniej Europy, zaś w 2004 r. dla pozostałych państw, w tym Polski. Dlatego też nie ogłoszono terminu wprowadzenia Acera TM C100 do sprzedaży - jest to uzależnione od poczynań Microsoftu. Mieliśmy jednak okazję przetestować działanie mechanizmu rozpoznawania pisma - podczas powolnego wprowadzania tekstu system nie popełniał błędów. Pismo wprowadzane z normalną prędkością sprawiało nieco więcej problemów, ale liczba pomyłek była całkowicie akceptowalna.

Chociaż najnowszy model Acera należy do urządzeń typu subnotebook, jego specyfikacja pozwala na wygodną pracę z większością aplikacji. Sercem komputera jest procesor Pentium III 800 MHz M (o niskim poborze prądu), współpracujący z 256 MB pamięci i dyskiem o pojemności co najmniej 20 GB. Standardowym wyposażeniem jest modem i interfejs sieciowy, zaś w rozszerzonej wersji TM C102Ti znajduje się dodatkowo moduł sieci bezprzewodowej IEEE 802.11b. Całość waży tylko 1,4 kg.

Informacje:

http://www.acer.com