Trzy wymiary od Toshiby

Firma Toshiba poinformowała o opracowaniu nowej technologii, umożliwiającej wyświetlanie trójwymiarowych obrazów na płaskich wyświetlaczach bez konieczności używania specjalnych okularów. Generowany obraz daje złudzenie, że przedmioty wystają kilka centymetrów ponad powierzchnię panela. Zdaniem przedstawicieli firmy, otwiera to szerokie możliwości wykorzystania nowej technologii w różnych dziedzinach, począwszy od gier, przez symulacje krajobrazów i budynków, aż po... wyświetlanie trójwymiarowego menu w restauracji.

Wyświetlacz 3D Toshiby

Wyświetlacz 3D Toshiby

Toshiba planuje dalszy rozwój technologii poprzez zintegrowanie wyświetlacza z panelem dotykowym i ma zamiar wprowadzić produkt na rynek w przeciągu dwóch lat. Kompletne rozwiązanie ma się składać z wyświetlacza oraz specjalnego oprogramowania.

Efekt trójwymiarowości uzyskuje się poprzez generowanie nieznacznie różniących się obrazów dla każdego oka. Na takiej zasadzie działają okulary 3D, które sprzężone z wyświetlaczem, przysłaniają raz jedno, raz drugie oko, przy czym wyświetlany obraz synchronizuje się z tymi zmianami i wyświetla minimalnie przesunięte obrazy.

W nowych wyświetlaczach Toshiby efekt ten uzyskuje się poprzez zastosowanie mikrosoczewek, które kontrolują kierunki rozchodzenia się światła oraz specjalne oprogramowanie, które jest odpowiedzialne za odpowiednie generowanie obrazu.

Kombinacja najnowszych technologii pozwala na uzyskanie pełnego efektu 3D przy kątach oglądania do 30 stopni od środka ekranu i odległości przekraczającej 30 cm. Generowany obraz jest - wedle przedstawicieli firmy - bardzo naturalny i pozwala na długie oglądanie, co niekoniecznie dotyczy innych produktów tego typu, które zwykle szybko męczą oczy.

Na wystawie "The 1st Display 2005 International FPD Expo" w Tokyo mają być zaprezentowane 24- i 15,4-calowe wyświetlacze o rozdzielczości 480 x 300 pikseli. Jest to pięćdziesięcioprocentowy wzrost rozdzielczości w porównaniu do obecnych wyświetlaczy 3D Toshiby.


Zobacz również