Trzydzieści lat minęło...Tak, MS-DOS ma już 30 lat!

30 lat temu światło dzienne ujrzał system operacyjny MS-DOS. Czy pamiętacie jeszcze jak wyglądał?

Oparty o środowisko tekstowe system MS-DOS

Polecamy:

Zobacz też:

Pewnie część naszych czytelników, w szczególności tych najmłodszych, nie pamięta, że kiedyś świat komputerów nie był oparty o "okienka" lecz bazował na komendach, które należało wpisywać ręcznie. Dokładnie w ten sposób korzystało się z systemu MS-DOS, który obchodził wczoraj swoje 30 urodziny.

Warto więc chociaż w wielkim skrócie przybliżyć historię powstania systemu MICROSOFT -DISK OPERATION SYSTEM (dyskowy system operacyjny firmy Microsoft), który na wiele lat zdominował rynek komputerów.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości

MS-DOS - jak to się zaczęło...

Pod koniec 1980 roku IBM poszukiwał systemu operacyjnego przeznaczonego dla komputera IBM PC zwracając się w tej kwestii do Microsoftu (wcześniej IBM prowadził nieudane rozmowy w sprawie systemu CP/M firmy Digital Research Inc.). Ta mało znana firma, która nie posiadała wówczas systemu mogącego współpracować z procesorem 8086, rozpoczęła rozmowy z firmą Seattle Computer Products, które miały na celu wykupienie praw do systemu QDOS (Quick and Dirty Operating System).

Pod koniec 1980 roku Microsoft nabył licencję bez prawa wyłączności (non-exclusiv) do systemu 86-DOS (wcześniej znanego jako QDOS), który następnie w postaci MS-DOS 1.0 przekazał do testowania firmie IBM. W lutym 1981 roku pod jego kontrolą uruchomiono prototypowy komputer osobisty IBM PC.

W końcu 27 lipca 1981 roku Microsoft kupił za około 50 000 USD wszystkie prawa do systemu 86-DOS.

Po latach dominacji historia systemu dobiegła końca, natomiast rynek został praktycznie opanowany przez Windows, którego pierwsza wersja zaprezentowana w 1985 roku stanowiła przecież jedynie graficzną nakładkę na MS-DOS.

Wszystkiego najlepszego staruszku!