Trzysta mil do kina


Obraz i dźwięk

Komputerowe nagrywarki DVD już wkrótce pojawią się w biurach i domowych studiach video

Komputerowe nagrywarki DVD już wkrótce pojawią się w biurach i domowych studiach video

Prezentacje sprzętu Hi-Fi i Hi-End w halach o łącznej powierzchni 25 000 metrów kwadratowych zaskakiwały swoją różnorodnością. Z jednej strony, widać coraz powszechniejszą tendencję do miniaturyzacji sprzętu (np. Panasonic pokazał owijane wokół nadgarstka odtwarzacze plików MP3 i AAC o wadze zaledwie 43 gramów), z drugiej zaś, ceny i brzmienie sprzętu audiofilskiego zapierają dech w piersiach. Wystarczy tylko wspomnieć, że specjalnie na potrzeby targów redaktorzy specjalistycznych czasopism "Audio" i "Stereoplay" zestawili najlepsze modele, m.in. firm Accuphase, MBL, Mark Levinson i Marantz, tworząc najdroższy na świecie zestaw Hi-End za prawie 2 mln USD. Audiofile mogli również zobaczyć głośnik dla perfekcjonistów - czterokanałowy róg wytwarzający falę kulistą.W świecie elektroniki użytkowej, miniaturyzacja to nie tylko filigranowe odtwarzacze MP3, ale i kompletne zestawy kina domowego. Nowe combo Sony DAV-S800 ma szerokość tylko 35 cm, a w zestawie oprócz zintegrowanego odtwarzacza i amplitunera znajdują się również wyjątkowo "szczupłe", wysokie głośniki satelitarne. Zestaw odtwarza płyty DVD, CD, CD-R i CD-RW. Inny zestaw, proponowany przez MultiMedia Technologies, łączy w jednym urządzeniu odtwarzacz DVD/CD/MP3, dekoder telewizji cyfrowej i pay-per-view, cyfrowy magnetowid z twardym dyskiem, a do tego jeszcze umożliwia nieograniczony dostęp do Internetu. Dzięki funkcjom "obraz w obrazie" można jednocześnie oglądać telewizję i przeglądać strony WWW. Inne zintegrowane urządzenie, tym razem Samsunga, łączy odtwarzacz DVD, VCD i magnetowid VHS, co umożliwia np. przegrywanie na kasety wideo filmów z płyt DVD niezabezpieczonych przed kopiowaniem.

Philips najwyraźniej pozazdrościł Thomsonowi panoramicznego telewizora z wbudowanym odtwarzaczem DVD i zaprezentował własne combo. Za cenę 3400 DEM widz otrzymuje urządzenie z panoramicznym ekranem o przekątnej 82 cm, niewielką szufladką na płyty i większością opcji obsługiwanych z pilota. Podobną strategię przyjęło Daewoo, proponując zintegrowany w jednej obudowie telewizor, wzmacniacz i odtwarzacz DVD, CD i MP3. Parametry techniczne nie są zbytnio szokujące, ale cena - 1300 DEM wydaje się niezwykle atrakcyjna.

Telewizory plazmowe stają się coraz popularniejsze, chociaż ich cena pozostaje zaporowa

Telewizory plazmowe stają się coraz popularniejsze, chociaż ich cena pozostaje zaporowa

Coraz popularniejsze stają się ekrany LCD, które do tej pory ze względu na małą przekątną ekranu były jednak propozycją wyłącznie dla specjalistycznych rozwiązań. Przełom w tej dziedzinie może przynieść pierwszy 29-calowy telewizor, zaprezentowany przez LG Electronic. Nawet z wbudowanymi głośnikami waży o połowę mniej od porównywalnych urządzeń z tradycyjnymi kineskopami, a dzięki głębokości zaledwie 6,5 cm idealnie nadaje się do powieszenia na ścianie. Sporym wyczuciem estetyki wykazali się również projektanci z Sharpa, tworząc bardzo eleganckie ekrany o przekątnych ekranu 15, 17 i 20 cali. Wyświetlacz LCD zbudowany jest z dwóch przezroczystych płyt szklanych, między którymi znajduje się cieniutka warstwa roztworu ciekłokrystalicznego. Napięcie elektryczne powoduje, że kryształy stają się widzialnymi punktami, dając znakomity obraz i całkowicie likwidując migotanie i "śnieg".

Największy europejski telewizor panoramiczny z tradycyjnym kineskopem o przekątnej ekranu aż 40 cali to nowa propozycja Loewe dla osób oczekujących kinowej iluzji. Procesor Dolby Digital w seryjnym wyposażeniu i elektronika umożliwiająca dostęp do Internetu czynią z tego modelu prawdziwe centrum cyfrowej rozrywki. Cena - 10 tys. DEM początkowo może wydawać się horrendalna, warto jednak pamiętać, że ten telewizor i tak kosztuje prawie trzy razy mniej od plazmowych ekranów Philipsa. Ciekawą propozycję przedstawiła również firma Metz, oferując nowy telewizor z superpłaskim kineskopem o przekątnej obrazu 21 cali i - ciekawostka - wbudowanym modułem satelitarnym, zapewniającym odbiór wszystkich analogowych i cyfrowych programów radiowych i telewizyjnych.

Kino domowe w formacie mini - niewielkie rozmiary, potężny dźwięk

Kino domowe w formacie mini - niewielkie rozmiary, potężny dźwięk

Projektory do kina domowego stają się coraz lepsze i coraz mniejsze. Niektóre z nich (np. lekki projektor Sharp o wadze zaledwie 1,5 kg) nadają się np. do powieszenia pod sufitem pokoju, chociaż można je oczywiście ustawić w dowolnym innym miejscu. Do projektora można podłączyć nie tylko cały system kina domowego włącznie z odtwarzaczem DVD, ale również komputer, co pozwala na wyświetlanie gier komputerowych, samodzielnie montowanych filmów wideo czy obrazów z Internetu.