Trzysta mil do kina

Karty rozdane. Po kolejnej edycji największych multimedialnych targów świata wiadomo już, co za kilka miesięcy będzie grało w naszych domach.


Karty rozdane. Po kolejnej edycji największych multimedialnych targów świata wiadomo już, co za kilka miesięcy będzie grało w naszych domach.

"Pure Music" 360 Panorama Show - osiem ekranów i cyfrowe Dolby Digital 5.1

"Pure Music" 360 Panorama Show - osiem ekranów i cyfrowe Dolby Digital 5.1

Internationale Funkausstellung - największa międzynarodowa wystawa elektroniki użytkowej, która co dwa lata odbywa się w berlińskim centrum targowym, tradycyjnie wyznacza trendy w rozwoju technologii audio, wideo, telekomunikacji i informatyki. W tym roku producenci starali się przekonać zwiedzających, że technika cyfrowa podbiła już niemal wszystkie dziedziny elektroniki użytkowej. Telewizja, radio, kino domowe, Internet, fotografia, telekomunikacja - wszystko cyfrowe i coraz częściej wszystko w jednym.

Jeśli targowe prezentacje wkrótce przemienią się w codzienność, inteligentne (czytaj: cyfrowe) domy przyszłości będą oplecione kablami łączącymi wszystko ze wszystkim. W jednej z wystawowych halzostał nawet zaprezentowany kompletny model multimedialnego mieszkania, wyposażonego w cyfrowe media, Internet, telekomunikację oraz system kina domowego. Serce "inteligentnego domu" stanowi mały monitor LCD, będący centralą sterującą dla wszystkich zastosowań i jednocześnie rozszerzający domofon o funkcję videofonu. Drugie urządzenie - skrzynka set-top-box - zamienia telewizor w urządzenie programujące, umożliwia odbiór cyfrowych programów radiowych i telewizyjnych, służy jako wejście do Internetu i dekoder programów płatnej telewizji. W razie potrzeby można nawet wzbogacić system o przenośny alarm, połączony z centralą drogą radiową i zakładany na palec jak obrączka.

Elektronika użytkowa wyraźnie zmierza w kierunku zintegrowania telewizji z Internetem. Oprócz coraz popularniejszych urządzeń typu WebTV, pozwalających na przeglądanie stron WWW i przesyłanie poczty elektronicznej na ekranie telewizora bez konieczności posiadania komputera, na uwagę zasługuje nowa technologia Zap2Web. Nowe multimedialne telewizory Loewe automatycznie rozpoznają strony internetowe wyświetlane równolegle z oglądanym programem. Wystarczy wcisnąć przycisk na pilocie, żeby na ekranie telewizora pojawiła się odpowiednia strona WWW z dodatkowymi informacjami. Podobna współpraca wymaga jednak inicjatywy ze strony nadawców - pilotażowy program Zap2Web powstał przy współpracy z niemiecką telewizją publiczną ZDF.

IFA 2001 przejdzie do historii jako pierwsze światowe targi "cyfrowego nagrywania"

IFA 2001 przejdzie do historii jako pierwsze światowe targi "cyfrowego nagrywania"

Nowym kluczem stają się urządzenia typu MHP (Multimedia Home Platform), umożliwiające bezkonfliktową współpracę telewizorów, kamer, magnetowidów, komponentów kina domowego, łącz internetowych i komputerów. Producenci prześcigają się w propozycjach, ułatwiających zapis obrazu. IFA 2001 przejdzie do historii jako pierwsze na świecie targi "cyfrowego nagrywania". Magnetowidy PVR z dyskami twardymi o kilkunastu godzinach pamięci, nagrywarki DVD drugiej generacji, pozwalające na późniejsze uruchomienie płyty na dowolnym odtwarzaczu oraz miniaturowe kamery cyfrowe o możliwościach dostępnych przedtem tylko w profesjonalnych urządzeniach otwierają przed użytkownikami kina domowego nowe, niezwykłe możliwości.

Komputerowa nagrywarka DVD+RW Philipsa pozwala na zapisywanie danych o wielkości do 4,7 GB i odtwarzanie ich potem w standardowych napędach DVD. Możliwe jest również zapisywanie płyt DVD-Video o maksymalnej długości 4 godzin - trzykrotnie krócej niż np. w konkurencyjnej nagrywarce DVD-RAM Panasonica, która dzięki ogromnej prędkości transferu danych umożliwia jednoczesne odtwarzanie i nagrywanie filmów wideo. Na rynek wchodzi również pierwsza "beztaśmowa" kamera wideo Hitachi za 5000 DEM, w której nośnikiem zapisu staje się płyta mini DVD-RAM. Na jednej stronie można zarejestrować od 30 minut filmu wysokiej jakości do 1 jednej godziny filmu w jakości standardowej. Nowe nagranie nie kasuje starego, lecz jest do niego automatycznie dołączane, a dzięki komputerowej nawigacji z bezpośrednim dostępem do wszystkich sekwencji odpada przewijanie przy nagrywaniu i odtwarzaniu. Wystarczy dodać do tego wbudowane podstawowe funkcje montażu i mamy już w ręku kompletne cyfrowe studio.

Najmniejsza na świecie cyfrowa kamera JVC ma wymiary zaledwie 11,5 x 8 x 4,3 cm. Oprócz wideofilmowania w rozdzielczości horyzontalnej powiększonej do 520 linii, światłoczuła matryca o rozdzielczości 800 tys. pikseli pozwala na robienie ostrych zdjęć cyfrowych o rozdzielczości do 1024 x 768 pikseli (nawet w trakcie filmowania). Zdjęcia zapisywane są na karcie SD o pojemności 8 MB, która pozwala na przesyłanie pomiędzy kamerą a komputerem nie tylko zdjęć, ale również np. używanych w filmie grafik czy efektów dźwiękowych w MP3. Słowem - małe cudo za 4000 DEM.