Tumblr - najprostszy sposób na blog

"W YouTube publikujesz filmy, we Flickr zdjęcia, na Twitterze krótkie wpisy i linki. W Tumblr możesz robić to wszystko w jednym miejscu. Szybko i prosto" - tak, dość trafnie, charakteryzuje serwis jego twórca, David Karp.

Tumblr to ciekawa usługa dla osób rozpoczynających przygodę z blogowaniem. Jest nieskomplikowany, a przy tym całkiem funkcjonalny.

Wejdź na stronę:

Zobacz też:

Tumblr (www.tumblr.com) spodoba się wszystkim, którzy chcieliby prowadzić blog z prawdziwego zdarzenia, ale z drugiej strony cenią sobie łatwość dodawania wpisów i dialogu z czytelnikami w serwisach mikroblogowych. Usługa umożliwia zamieszczanie w Sieci różnego typu informacji: notek tekstowych, pojedynczych zdjęć i albumów, cytatów, dialogów, a także nagrań audio czy wideo. Całość jest przy tym bardzo łatwa w zarządzaniu. Prowadzenie blogu jest w pełni darmowe - nie ma tu dodatkowych opłat za miejsce na serwerze czy wysyłkę danych. Nie ma też nachalnych reklam, banerów i tym podobnych "przeszkadzajek", dość często obecnych w konkurencyjnych serwisach.

Panel administracyjny, w którym dodajemy wpisy i konfigurujemy blog nie jest zbyt rozbudowany. Poza zakładkami, takimi jak ustawienia i poczta wewnętrzna, widzimy przyciski do dodawania określonego typu notek. Szkoda, że ograniczone są możliwość kolażu - np. notki tekstowej z muzyką lub filmem. Mogłoby to wzbogacić blogi w Tumblr. Ogólnie platforma w pełni wystarcza jednak do prowadzenia niewielkiej strony. Edytor wpisów jest prosty w obsłudze, a dodatkowo umożliwia ręczne wstawianie elementów w języku HTML. Spodobała nam się funkcja "Questions & Answers", z pomocą której autor blogu może publicznie odpowiadać na pytania internautów.

Tumblr daje nam do wyboru setki tematów graficznych (niektóre są płatne), które z reguły stoją na wysokim poziomie. Do wyboru jest też kilkadziesiąt aplikacji, służących choćby do łatwiejszego dodawania wpisów z peceta lub telefonu komórkowego z systemem iOS, Symbian i Android. Brakuje trochę polskiej wersji językowej, a kłopoty może też sprawić limit dodawania plików audio/wideo (jeden plik dziennie, maks. 100 MB). Kod źródłowy blogów został zoptymalizowany pod kątem Google, więc ich twórcy mogą liczyć na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarki.