Tunery TV

Telewizja na monitorze komputera to łakomy kąsek. Dodatkowa funkcjonalność komputerowych kart TV w postaci cyfrowego magnetowidu dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.


Telewizja na monitorze komputera to łakomy kąsek. Dodatkowa funkcjonalność komputerowych kart TV w postaci cyfrowego magnetowidu dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

Rok temu w przewodniku kupującego przedstawiliśmy całkowicie inne modele tunerów telewizyjnych. Od tego czasu zmieniły się procesory wizyjne, które teraz pozwalają na uzyskanie zdecydowanie lepszego jakościowo obrazu. Coraz popularniejszy staje się układ Conexant CX883, do tej pory bardzo rzadko stosowany na kartach telewizyjnych. To przetwornik 10-bitowy (wcześniejsze układy są 8-bitowe), co automatycznie zwiększa jego możliwości i w widoczny sposób wpływa na jakość obrazu. Wideo uzyskane za pomocą kart z takim procesorem cechuje znacznie mniejsza liczba szumów niż w przypadku starszych układów, a obraz staje się gładszy (co uzyskano, stosując filtr grzebieniowy). Dużym plusem jest także zwiększenie rozdzielczości do 720x576 pikseli (przy sygnale PAL, w NTSC jest to 720x480 pikseli). Ta rozdzielczość szczególnie ucieszy posiadaczy ekranów panoramicznych, którzy bez problemu i zniekształceń dopasują obraz z tunera TV do wykorzystywanej powierzchni obrazu. Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji tunera TV jest możliwość cyfrowego zapisu materiału wideo przechwytywanego z tunera lub urządzenia zewnętrznego (przez wejścia wideo w standardach S-Video i kompozyt) bezpośrednio na twardy dysk. Taką możliwość oferują praktycznie wszystkie nowoczesne karty telewizyjne, różny jest sposób realizacji tego pomysłu. W sklepach znajdziesz jedynie kilka modeli kart TV, które pozwalają nagrywać filmy, kodując je sprzętowo do formatu MPEG-2. Inne modele robią to programowo, co oznacza, że wydajność zapisu zależy w największym stopniu od mocy obliczeniowej procesora.

Najlepszy - Prolink PixelView Media Centre [email protected]

Tunery TV
Prolink pokazał, jak powinien wyglądać dopracowany w szczegółach tuner TV. Model ten ma być wizytówką firmy, więc przy jego konstruowaniu nie godzono się na wiele kompromisów. Urządzenie wyposażono w nowoczesny chipset Conexant CX2388X gwarantujący wysoką rozdzielczość obrazu, do 720x576 pikseli. Dodatkowo na karcie zainstalowano sprzętowy koder materiału MPEG2, który zwalnia procesor komputera z bardzo obciążających jego zasoby obliczeń. Ciekawie prezentuje się dołączone oprogramowanie. Opcja eDrive pozwala na wysłanie do peceta podłączonego do sieci wytycznych dotyczących uruchomienia i zakończenia nagrywania określonej audycji. Wystarczy wysłać e-mail z godziną rozpoczęcia i zakończenia nagrania, podać kanał i gotowe. W wyposażeniu znalazł się także tuner radiowy oraz aplikacja do odczytywania teletekstu. Doskonały jest pilot zdalnego sterowania. Pozwala sterować nie tylko tunerem TV i FM, ale także programowymi odtwarzaczami DVD oraz CD i innymi aplikacjami, których funkcje samodzielnie przypiszemy do klawiszy sterownika. W pamięci oprogramowania można zapisać do 181 stacji telewizyjnych. Ten doskonały produkt ma także kilka wad. Po pierwsze, oprogramowanie nie zostało przetłumaczone na język polski. Po drugie, obciążenie procesora komputera wynosi około 40 procent, dość dużo w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Na szczęście podczas nagrywania, dzięki dodatkowemu koderowi, system nie będzie dużo bardziej obciążony. Cena najlepszego modelu Prolinka nie jest może najniższa, jednak porównując do konkurencji, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że warto wydać 500 zł na tak dopracowany produkt.

Informacje Action-2,http://www.a.pl

tel. (12) 2546900

Cena 529 zł

Opłacalny - Kworld VS-LTV883RF

Tunery TV
Kworld już niejednokrotnie bardzo dobrze wypadał w redakcyjnych testach. Producent ten oferuje karty TV z różnymi wersjami procesorów, jednak polecamy szczególnie opisywany model, wyposażony w układ Conexant CX23883. Układ obsługuje standardy dźwięku stereo NICAM i podobnie jak model Leadteka, także analogowy A2. Podobnie jak Leadtek, oferuje też funkcję obraz w obrazie - PIP, umożliwiającą podgląd nagranej audycji podczas oglądania programu innej stacji. Karta ma niewielkie wymiary, zmieści się w małych obudowach micro-ATX. Z funkcji użytkowych warto wymienić: teletekst, możliwość nagrania na płycie CD bądź DVD materiału wideo, zapisanego z urządzenia zewnętrznego (bądź tunera) i wyedytowanego. Oprogramowanie sterujące funkcjami telewizyjnymi oraz tunerem radiowym w pełni przetłumaczono na język polski. To zasługuje na uznanie, bo opcji jest naprawdę sporo. Sekwencje wideo mogą być zapisywane w formatach AVI, MPEG I, II, SVCD oraz VCD. Niestety, brak obsługi MPEG 4. W pamięci tunera można zapisać aż 160 stacji. Co prawda, Leadtek pozwala na zapamiętanie aż 181 stacji, jednak 125 to standard u konkurencji. Tuner dobrze wypadł w kategorii przechwytywania obrazu. Liczba gubionych klatek była niewielka, średnio urządzenie przechwytywało ich ponad 20 na sekundę. Także obciążenie procesora podczas pracy było akceptowalne i wynosiło niewiele ponad 20 procent. Jakość obrazu wyróżniała się na tle testowanych produktów na plus. Szumy skutecznie usuwa filtr grzebieniowy, a strojenie automatyczne obywa się skutecznie i stosunkowo szybko (tuner znalazł wszystkie dostępne programy).

Informacje Pronox Technology,http://www.pronox.com.pl

tel. (32) 2075600

Cena 195 zł

Oryginalny - Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert Edition

Tunery TV
Tuner telewizyjny Leadteka jest bardzo dopracowany. Doskonale wykonano samą kartę, która w stosunku do produktów konkurencji jest bardzo niska (tak jak serwerowe produkty low profile) i zmieści się nawet w miniaturowych komputerach typu barebone. Świetnie przygotowano oprogramowanie użytkowe. Obsługuje zarówno tuner telewizyjny, jak i znajdujący się w Leadteku radiowy FM. Sposób połączeń z urządzeniami zewnętrznymi jest dość niestandardowy, lecz wynika z małej ilości miejsca na śledziu. Znajdziesz tam 9-pinowy wtyk, do którego podłącza się rozgałęziacz z wejściami wideo kompozytowymi, S-Video oraz audio. W innych tunerach gniazda zlokalizowane są najczęściej bezpośrednio na śledziu. Wyjątkiem są urządzenia USB, często tak niewielkie, że funkcję panelu gniazd pełni przejściówka podłączona do tunera specjalnymi nietypowymi złączami. Unikatowym rozwiązaniem jest wyposażenie karty w złącze audio, bezpośrednio kontaktujące tuner z kartą dźwiękową wewnątrz komputera. Inne urządzenia wymagają zastosowania zewnętrznego przewodu łączącego wyjście audio tunera TV z wejściem liniowym karty dźwiękowej. Całością funkcji steruje się za pomocą bezprzewodowego pilota. Dołączone oprogramowanie także zadowala. Oprócz aplikacji PVR do kompleksowego zarządzania funkcjami tunera telewizyjnego i radiowego dostajesz pakiet Ulead to wypalania filmów DVD i obróbki materiału wideo. Funkcje użytkowe prezentowane są w sposób czytelny i zrozumiały. Można, oczywiście, przechwytywać obraz i dźwięk do różnych formatów. Rzadko spotykaną funkcją, którą oferuje Leadtek, jest PIP (wyświetlanie obrazu w obrazie, drugie okno pokazuje sygnał płynący ze źródła zewnętrznego).

Informacje Pronox Technology,http://www.pronox.com.pl

tel. (32) 2075600

Cena 275 zł