Tunery TV - wszystko co powinieneś wiedzieć

Tunery TV zapewniają wysoką jakość obrazu i pozwalają na wykorzystanie peceta w roli cyfrowego magnetowidu. W artykule przedstawiamy jak działają tunery TV, a także doradzamy jakie modele wybrać w zależności od przeznaczenia.

Do testów redakcji wybraliśmy zewnętrzne tunery telewizyjne wyposażone w interfejs USB 2.0. Urządzenia testowaliśmy na systemach operacyjnych Vista i Windows 7. Wśród sprawdzanych modeli dominowały konstrukcje hybrydowe, wyposażone nie tylko w głowice pozwalające na odbiór telewizji analogowej, lecz także cyfrowej naziemnej. Komputerowe tunery telewizyjne DVB-T umożliwiają odbiór sygnału w wysokiej rozdzielczości HD (do 1920x1080 pikseli). W większości krajów europejskich emisja DVB-T odbywa się przy wykorzystaniu kodowania MPEG-2.

Tunery TV - wszystko co powinieneś wiedzieć

Pulpit oprogramowania AverMedia

Polska ma być europejskim pionierem i od razu rozpocząć nadawanie z kodowaniem MPEG-4, który pozwala na lepszą kompresję danych przy zachowaniu odpowiednio dobrej jakości obrazu. Problem w tym, że nie wszystkie aktualnie oferowane tunery pozwalają na odbiór DVB-T MPEG-4(H.264/AVC). Warto o tym pamiętać, wybierając model, który ma być wykorzystywany przez parę lat. Jeśli chodzi o dźwięk, to tuner powinien obsługiwać strumień danych zgodny ze standardem Dolby Digital Plus (E-AC-3).

Zobacz również:

  • Który dekoder DVB-T2/HEVC kupić? Przegląd dekoderów DVB-T2/HEVC 2023

Obecnie emisja sygnału DVB-T w Polsce jest w fazie testów. Telewizję DVB-T można już odbierać we Wrocławiu, w Warszawie, Wiśle, Krośnie, Leżajsku. Zaletą DVB-T jest to, że nie trzeba wymieniać infrastruktury u odbiorców, czyli wystarczy standardowa antena, używana dotychczas. Teoretycznie telewizję naziemną cyfrową można nadawać także w wysokiej rozdzielczości, do 1920x1080 pikseli. Rok temu sygnał HD pierwszy zaczął emitować kanał TVN HD.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: