Tuning Firefoksa


Wtyczki PWN

Dzięki nim użytkownik ma możliwość korzystania z PWN-owskiego Słownika języka polskiego, Słownika ortograficznego oraz Słownika wyrazów obcych. Wystarczy kliknąć wybrane łącze, aby dodać wyszukiwarki PWN do okna Search. Podczas wpisywania wyrazów można sprawdzić poprawność gramatyczną lub przeczytać definicję słownikową. Wtyczki pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by wydać na słowniki papierowe lub wydania multimedialne.

Auto Copy

Wtyczka samodzielnie kopiuje zaznaczony na stronie przeglądarki tekst do Schowka. Ikona na pasku stanu informuje o stanie pracy rozszerzenia, pozwala na jego włączenie lub wyłączenie oraz daje dostęp do opcji rozszerzenia.

IE View

IE View jest prostym rozszerzeniem Mozilli Firefox do środowiska Windows, pozwalającym otworzyć aktualną stronę lub wybrany odnośnik w Internet Explorerze.

EggOn

Najdziwniejszy dodatek do Firefoksa, jaki udało nam się znaleźć - pomaga precyzyjnie ugotować jajka, w zależności od upodobań internauty - na twardo, średnio lub miękko. Gdy woda wrze, należy wybrać "opcję jajkową". Przeglądarka sama powie, kiedy jest gotowe. To dowód, że na każdą okazję znajdzie się jakaś wtyczka.

Wyszukiwanie zasobów

Internet to przede wszystkim ogromne źródło informacji. Są w nim dostępne praktycznie wszystkie dane: aktualności, artykuły specjalistyczne, ciekawostki itd. Problemem jest dotarcie do właściwych zasobów w prosty sposób. Wyszukiwarki internetowe spełniają swoją funkcję, jednak trzeba osobno wchodzić na stronę (np. www.google.pl) i stamtąd dopiero prowadzić właściwe poszukiwania. Twórcy przeglądarek i serwisów poszli na rękę użytkownikom i uzupełnili programy o różnego rodzaju paski narzędzi i wyszukiwań. Dzięki nim wystarczy wpisać w odpowiednie pole szukaną frazę, oszczędzając czas.

All In One Search

Rozszerzenie instaluje w oknie przeglądarki nowy przycisk paska narzędzi nawigacyjnych, zintegrowany z paskiem wyszukiwarek. Przycisk pozwala na łatwe wyróżnianie tekstu, wygodne przeszukiwanie znalezionego tekstu na stronie, szukanie wielu słów jednocześnie (z uwzględnieniem wielkości liter) itp.

Clusty Toolbar

Pasek narzędzi, który oferuje znajdowanie słów w różnych wyszukiwarkach. Dzięki trybowi mini zajmuje niewiele miejsca na ekranie, a klipy pozwalają szybko wyświetlić pozycje ze słownika lub encyklopedii na bieżącej stronie.

Archive Search Toolbar Button

Wyświetla zarchiwizowane wersje strony: pierwsze kliknięcie przenosi do archiwum przeglądarki, drugie do Google cache, trzecie do Yahoo, czwarte do MSN.

BetterSearch (dawniej McSearchPreview)

Rozszerzenie do przeglądarki, które usprawnia wyszukiwanie w Internecie. Jego zaletą jest obsługa kilku największych serwisów wyszukujących: Google (różne wersje językowe), MSN Search, Yahoo Search, A9, Answers.com, AllTheWeb, del.icio.us bookmarks oraz Simpy.com). Wyniki wyświetlane są obok miniaturek, a serwis Amazon.com dodatkowo pokazuje zdjęcie produktu, podstawowe informacje itp.

Podsumowanie

Powyższy przegląd nie wyczerpuje tematu wtyczek do Firefoksa. Każdy, kto korzysta z Internetu, ma własne ulubione funkcje, które innym wydają się niepotrzebne. Warto pamiętać o tym, że rozszerzenia do Firefoksa mają swoje odpowiedniki w programie pocztowym Thunderbird oraz przeglądarce Mozilla. To właśnie liczba wtyczek i ich różnorodność sprawiają, że warto się zainteresować tym produktem.

<hr size=1 noshade>Przydatne dodatki

Amazon.com Sidebar

Dodatkowy pasek wyszukujący serwisu Amazon.com

Bible Toolbar

Pozwala na szybkie wyszukiwanie informacji w popularnych serwisach poświęconych Biblii, z poziomu paska narzędzi.

Wiki-Quick-Find

Wyszukuje w serwisie Wikipedia podświetlony tekst.

Google Bar

Znakomity dodatek do przeglądarki, który pozwala w prosty i szybki sposób korzystać z zasobów Goo-gle. Dodatkowo można znacznie rozszerzyć podstawowe opcje wyszukiwania bez odwiedzania witryny wyszukiwarki, podświetlać wybrane słowa na stronach WWW itp.

Biobar

Rozbudowany pasek narzędzi dla biologów, bioinformatyków i naukowców z dziedzin pokrewnych. Pozwala nie tylko wyszukiwać, ale również dodawać i edytować zawartość w 38 bazach danych oraz powiązanych z nimi terminach dzięki gotowym instrukcjom umieszczonym na stroniehttp://biobar.mozdev.org/ .