Tuning Firefoksa

Przeglądarka Mozilla Firefox jest bardzo wysoko oceniana przez użytkowników. Dzięki liczbie wtyczek, dodatków i rozszerzeń może być tak dobra, że nie sięgniesz po inną. Przedstawiamy sposoby instalacji, najbardziej popularne rozszerzenia oraz informujemy, gdzie szukać dodatków w Internecie.


Przeglądarka Mozilla Firefox jest bardzo wysoko oceniana przez użytkowników. Dzięki liczbie wtyczek, dodatków i rozszerzeń może być tak dobra, że nie sięgniesz po inną. Przedstawiamy sposoby instalacji, najbardziej popularne rozszerzenia oraz informujemy, gdzie szukać dodatków w Internecie.

Tuning Firefoksa

Poszukiwania wtyczek i rozszerzeń powinniśmy zacząć od odwiedzin serwisu Mozilla Update - to oficjalna strona zapewniająca bezpieczne połączenie z użytkownikiem.

Użytkownicy Windows są niejako skazani przez Microsoft na korzystanie z "jedynie słusznej" przeglądarki. Internet Explorer staje się w miarę upływu czasu coraz bardziej podatny na zagrożenia, jest mało wygodny w obsłudze oraz - co może najbardziej denerwować - strony WWW otwiera bardzo powoli. Stosuje się dodatki, nakładki na przeglądarkę, poprawia domyślne ustawienia (pisaliśmy o tym w artykule "Szaty dla Cesarza" PC World 11/2004), ale może czas już zmienić przeglądarkę?

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić - jest wiele rozwiązań, ale liczy się zaledwie kilka: Opera w wersji 8, Mozilla i właśnie Mozilla Firefox. Aby zainstalować "liska", wystarczy mieć komputer z procesorem 233 MHz, Windows 98 oraz 64 MB RAM. W systemie Linux niezbędne są jeszcze biblioteki (glibc 2.2.4 oraz gtk+ 2.0.x). Niemały wpływ na popularność będzie miało to, że Firefox jest całkowicie bezpłatny i można z niego korzystać bez żadnych ograniczeń.<p>

Co oferuje FF?

Po zainstalowaniu programu na komputerze mamy do dyspozycji szybką, w miarę bezpieczną i wygodną przeglądarkę stron WWW, w podstawowej wersji oferującą:

Tuning Firefoksa

Z tego poziomu można wygodnie przeglądać, instalować i usuwać dodatki.

Przeglądanie zakładkowe, czyli możliwość otwierania kilku stron internetowych jednocześnie w jednym oknie. Kto raz spróbuje, nie będzie chciał zrezygnować z tego rozwiązania. Jego zaletą jest oszczędzanie zasobów systemowych, miejsca na pasku zadań, możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy programami i stronami.

Blokowanie wyskakujących okien, które przeszkadzają w oglądaniu stron. Są to najczęściej reklamy, ankiety lub dodatkowe zasoby serwisów internetowych, rzadko interesujące internautę.

Szybkie wyszukiwanie przy użyciu paska wyszukiwania przez serwis Google. Nie trzeba otwierać osobnej strony wyszukiwarki, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy [Ctrl+K].

Poza tym przeglądarka oferuje funkcje przeglądania kanałów informacyjnych oraz dodawania wtyczek.

Jak widać, nawet po drobnych modyfikacjach wprowadzonych przez Service Pack 2 do Windows XP Internet Explorer nie wytrzymuje konkurencji z Firefoksem.

Opcja dodawania wtyczek zadecydowała o funkcjonalności oraz popularności Firefoksa. Każdy może go dostosować do własnych potrzeb. Program pozostaje "lekki", a jednocześnie może z powodzeniem konkurować z bardziej rozbudowanymi przeglądarkami, np. wcześniej wspomnianą Operą.

Jak instalować wtyczki

Pierwsza metoda jest banalna: wystarczy kliknąć w menu głównym Narzędzia | Rozszerzenia. Pojawi się okno z zainstalowanymi dodatkami. To "centrum dowodzenia" wtyczkami. Można w nim odinstalować wybrany moduł, sprawdzić, czy jest nowa wersja, wybrać preferencje danego rozszerzenia (okno właściwości zależy wyłącznie od twórcy dodatku) i wreszcie - pobrać więcej rozszerzeń. Ta ostatnia opcja wywoła oficjalną stronę z wtyczkami, Mozilla update, która jest nadal w fazie testów.

Tuning Firefoksa

Każdy ruch myszy może zostać dokładnie zaprogramowany.

Dzięki szyfrowanemu połączeniu z witryną użytkownik ma absolutną pewność, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do jego komputera. Wtyczki pogrupowane są w kategorie. Po wybraniu odpowiedniej należy kliknąć Install Now. Pliki rozszerzeń są zapisywane przeważnie w formacie XPI. Firefox rozpoznaje je automatycznie i dodaje do listy zainstalowanych dodatków. Program z reguły wymaga potem ponownego uruchomienia.

Inne metody to zapisanie rozszerzenia na dysku komputera lub instalacja dodatków z płyty dołączonej do PC Worlda. Takie przeglądarki, jak Internet Explorer, nie rozpoznają pliku typu XPI. Należy go umieścić w wybranym miejscu, a następnie w menu głównym Firefoksa kliknąć Plik | Otwórz. Wskazujemy lokalizację wtyczki i gotowe. Kolejną możliwością jest przeciągnięcie pliku wtyczki do okna programu lub uruchomienie instalacji z wiersza poleceń. Rezultatem jest wyświetlenie okna dialogowego. Dalej proces przebiega dokładnie tak samo, jak powyżej.

Są, rzecz jasna, dodatki określane jako zewnętrzne. Wystarczy pobrać je z Internetu i zainstalować jak zwykłe programy użytkowe. Przykładem takiej aplikacji jest Adobe Reader do otwierania dokumentów elektronicznych w formacie PDF.

Co warto instalować?

Tuning Firefoksa

Wtyczka pozwala zdefiniować funkcje przywracania paneli.

Dodatki przedstawione poniżej pochodzą z różnych kategorii tematycznych, jednak łączy je jedno - ich funkcjonalność została doceniona przez dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie. Ważną kwestią jest liczba instalowanych dodatków. Zasada jest prosta - im mniej wtyczek, tym program szybciej działa, czyli tym szybciej można przeglądać strony internetowe. Nie należy dodawać wszystkiego naraz, gdyż wiele funkcji oferowanych przez wtyczki nie będzie wykorzystywanych, obciążą jedynie komputer.

Aby odinstalować nieużywane wtyczki, wystarczy przejść w menu Narzędzia | Rozszerzenia (podobnie jak podczas instalacji), wybrać dodatek i nacisnąć przycisk Odinstaluj. Proces przebiega automatycznie, a "lisek" staje się szybszy.

Adblock

Ten znakomity dodatek jest jednym z najlepszych programów blokujących reklamy. Zapewnia filtrowanie zawartości strony WWW wyświetlanej w Firefoksie. Znacznie przyspiesza działanie przeglądarki, a dzięki opcjom można samodzielnie decydować, które elementy mają się nie pojawiać. Istnieje możliwość importu "czarnej listy" z Internetu, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie poświęcać czasu na konfigurację.

Flashblock

Blokuje wyświetlanie obiektów Flash. Aby je obejrzeć, wystarczy kliknąć puste pole.

<hr size=1 noshade>Gdzie szukać wtyczek?

Oto popularne serwisy, które warto odwiedzić, aby znaleźć ulubione rozszerzenia.

http://addons.mozilla.org - Oficjalny serwis poświęcony rozszerzeniom do produktów firmy Mozilla. Nadal jest w fazie testów, jednak to tutaj znajdziesz najwięcej rozszerzeń. Tutaj też warto rozpocząć poszukiwania. Serwis w języku angielskim.

http://mozdev.org - Również bardzo rozbudowana strona z rozszerzeniami. Zaletą jest nieco lepsza wyszukiwarka dodatków (przydatna podczas sprawdzania uaktualnień).

http://mozillapl.org - Jest tu zdecydowanie mniej dodatków, jednak każdy opisano bardzo dokładnie - pokazane są zrzuty ekranowe, dodatkowe opcje i funkcje. Szczególnie istotne wydaje się zamieszczanie spolszczonych wtyczek. Jeśli ktoś nie zna angielskiego, polecamy tę stronę.