Tuning Windows 7 czyli jak oszczędzić 700 zł

Rynkowa premiera Windows 7 tuż tuż. Microsoft szczególne nadzieje wiąże z dwoma wersjami systemu - Home Premium i Professional. Firma liczy, że pierwsza z wymienionych znajdzie uznanie klientów indywidualnych, a druga - właścicieli małych przedsiębiorstw. Tyle tylko, że Windows 7 Home Premium bogatsze o wybrane aplikacje freeware oferuje podobną funkcjonalność co bardziej zaawansowana i droższa wersja systemu.

Centrum Windows 7 PC World

Zgodnie z ofertą przedstawioną pod koniec lipca br. przez sklep Vobis, Windows 7 Professional BOX wycenione zostało na 1199 zł, zaś wersja Home Premium - na 499 zł. Różnica w cenie była więc pokaźna, sięgając 700 zł. Akcja przedsprzedaży systemu podjęta przez firmę nie była jednak autoryzowana przez Microsoft, toteż obecnie próżno doszukiwać się na stronie Vobisu informacji o cenie systemu. Cenę 1199 zł za Windows 7 Pro podaje wciąż Komputronik, chociaż towar nie jest dostępny.

Różnice pomiędzy omawianymi wydaniami Windows 7 to m.in. obsługa zaawansowanych funkcji sieciowych (np. łączenie z domeną), Tryb Windows XP, centrum kopii zapasowych, rozpoznawanie bieżącej lokacji użytkownika na potrzeby drukowania dokumentów (Location Aware Printing) czy foldery offline. W Home Premium tych funkcji nie uświadczymy. W tym momencie z pomocą przychodzi społeczność open source i tworzone przez nią aplikacje freeware. Proponowane przez nas programy pomogą przynajmniej częściowo rozbudować funkcjonalność systemu.

System szyfrowania plików (EFS)

Tuning Windows 7 czyli jak oszczędzić 700 zł

TrueCrypt

Windows 7 Professional ułatwia zabezpieczenie określonych zasobów komputera przed dostępem innych użytkowników. Do zaszyfrowania plików tak, by odczytanie ich zawartości było możliwe tylko dla osoby z właściwym kluczem (może z wyjątkiem użytkowników o uprawnieniach administratorów), wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie pliku lub katalogu, przejść do Właściwości, kliknąć przycisk Zaawansowane na zakładce Ogólne, zaznaczyć opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane i wcisnąć OK.

Szyfrowanie plików w wersji Home Premium systemu można uzyskać instalując narzędzie TrueCrypt, mimo że funkcje aplikacji nie zostaną natywnie zintegrowane z powłoką Windows. Mieliśmy już wielokrotnie okazję przypomnieć wam, jak wszechstronne i skuteczne jest to narzędzie. Nie dość, że oferuje kilka algorytmów szyfrujących do wyboru, to pozwala używać więcej niż jednego z nich na raz. TrueCrypt umożliwia tworzenie plików zachowujących się jak partycje systemowe, tzw. kontenerów, (montowanych w systemie jak zwykłe dyski). Umieszczane w nich dokumenty będą automatycznie szyfrowane. Szczegółowy opis działania aplikacji znajdziecie w artykule Sejf na dane.

Backup and Restore Center

Tuning Windows 7 czyli jak oszczędzić 700 zł

BackUp Maker

Jedną z najciekawszych funkcji tego działu w Windows 7 Professional jest możliwość tworzenia kopii zapasowej w sieci. Wystarczy ułożyć harmonogram wykonywania backupów, a system będzie archiwizował pliki przyrostowo, zachowując jednocześnie - na wszelki wypadek - informacje o poprzednich wersjach kopii zapasowych. Oprogramowania freeware o podobnej funkcjonalności jest bez liku, trudno nawet wskazać jedno optymalne rozwiązanie. Aplikacje takie jak Clonezilla, CrashPlan czy BackUp Maker to tylko niektóre z istniejących wartościowych rozwiązań. Polecamy zwłaszcza ostatni z wymienionych - narzędzie niezwykle proste i wygodne w obsłudze, ale oferujące wszystkie niezbędne funkcje (tworzenie kopii zapasowej bezpośrednio na nośnikach CD/DVD, w katalogach lokalnych lub na zdalnych serwerach; definiowanie plików do backupu, planowanie zadań czy wyszukiwanie konkretnych plików archiwum).

Zdalny pulpit (Remote Desktop Host)

O ile korzystając z Windows 7 Professional uzyskamy możliwość do łączenia się zdalnie z pulpitem innego peceta, to w Home Premium trzeba posiłkować się rozwiązaniami zastępczymi, m.in. UltraVNC. Aplikacja udostępnia szereg ustawień, dzięki którym można zoptymalizować połączenie (np. dostosować wygląd zdalnego pulpitu do przepustowości łącza) oraz funkcji poprawiających jego bezpieczeństwo (m.in. szyfrowanie plików). Jednym z komponentów aplikacji jest tekstowy czat, za pośrednictwem którego można komunikować się np. z osobą, której pulpit "przechwyciliśmy".

Tryb Windows XP i Windows Virtual PC

Tuning Windows 7 czyli jak oszczędzić 700 zł

VirtualBox

Windows XP Mode umożliwia uruchamianie aplikacji w Windows 7 tak, jakby były włączane w środowisku XP. Przeznaczony on jest do współpracy z "siódemką" w wersjach Professional, Enterprise i Ultimate i wymaga zainstalowanego oprogramowania do wirtualizacji Windows Virtual PC. Funkcja ta jest skierowana głównie do firm - Microsoft zapewnia, że użytkownik domowy nie będzie musiał korzystać z tego trybu z racji kompatybilności większości obecnie oferowanych aplikacji z Windows 7. Gorzej ze starszym oprogramowaniem, np. pakietami biurowymi - część małych przedsiębiorstw decyduje się na nieaktualizowanie programów np. z przyczyn ekonomicznych.

Wirtualizację można zapewnić sobie instalując np. VirtualBox. Pewną niedogodnością może być jedynie fakt, że w tym wypadku trzeba zainstalować system, którego środowisko ma być wirtualizowane (dysponować jego licencją). Użytkownicy wersji Pro w trybie XP Mode otrzymują bowiem możliwość pracy z programami dla XP w środowisku wirtualnym bez konieczności instalacji starszej wersji OS (licencję na Windows XP otrzymują z Windows 7).