Tuning Windows XP

Użytkowników Windows można z grubsza podzielić na dwa typy: takich, którzy komputera używają wyłącznie do pracy i traktują jako zło konieczne, oraz takich, którzy lubią grzebać w systemie w celu dostosowania go do własnych potrzeb.


Użytkowników Windows można z grubsza podzielić na dwa typy: takich, którzy komputera używają wyłącznie do pracy i traktują jako zło konieczne, oraz takich, którzy lubią grzebać w systemie w celu dostosowania go do własnych potrzeb.

Tuning Windows XP

Porównanie Tweakerów

Dla drugiego typu użytkowników wymarzonym narzędziem stały się tweakery. Cóż to takiego tweaker? Jest to program, z reguły niewielki, służący do tuningu - w tym przypadku do tuningu Windows. Tweakery umożliwiają zmianę niektórych jawnych ustawień systemu oraz wielu ukrytych, dostępnych dotychczas jedynie poprzez żmudną edycję Rejestru. Dodatkową zaletą takich narzędzi jest (a przynajmniej powinna być) przejrzystość: udostępniają zgromadzone w jednym miejscu ustawienia porozrzucane w standardowym interfejsie Windows w różnych oknach opcji. Ponieważ najpopularniejszymi obecnie systemami Microsoftu są Windows XP oraz jego starszy brat - Windows 2000, proponujemy naszym czytelnikom przegląd pięciu najpopularniejszych tweakerów przeznaczonych właśnie do tych systemów.

Niebezpieczeństwa

Tuning Windows XP

Tweak-XP Pro ma imponującą listę dostępnych narzędzi, łącznie z takimi opcjami, jak generator haseł czy archiwizacja aktywacji Windows.

Przed przystąpieniem do zmiany ukrytych ustawień Windows trzeba zdać sobie sprawę z jednej ważnej kwestii: Microsoft nie udostępnił pewnych opcji z powodów bezpieczeństwa, chroniąc użytkownika przed jego własnymi działaniami. Dlatego nieuważna zabawa z tweakerami może się skończyć nawet "padnięciem" systemu. Twórcy omawianych programów wyraźnie uprzedzają, że użytkownik dokonuje zmian na własną odpowiedzialność. Na szczęście wszystkie opcje o istotnym znaczeniu są w większości tweakerów wyraźnie oznaczone, a próbę ingerencji poprzedza stosowny komunikat.

Zawodnicy

Tweak-XP Pro

Najciekawszym programem do tuningu Windows jest Tweak-XP Pro. Liczba dostępnych opcji i funkcji przyprawiają o zawrót głowy, a dostęp do nich jest prosty. Po kliknięciu dowolnej opcji prawym przyciskiem myszy wyświetla się krótki i rzeczowy opis danej funkcji oraz ewentualne sugestie co do sposobu i zasadności jej użycia.

Program wita przez 10 sekund ekranem z informacją o wersji trial oraz liczbie pozostałych uruchomień (do trzydziestu). Po pierwszym uruchomieniu proponuje utworzenie punktu przywracania systemu, do którego będzie można wrócić po każdej nieudanej operacji. W głównym oknie programu mamy do wyboru po lewej stronie pięć pozycji menu: Wydajność systemu, Triki + inne opcje, Narzędzia, Opcje internetowe oraz Pomoc + Ustawienia. W sekcji Wydajność systemu znajdują się ustawienia dotyczące twardego dysku, pamięci cache przeznaczonej na pliki oraz dostosowania systemu do różnych procesorów i różnej ilości pamięci RAM. Najważniejsze podsekcje to Optymalizacja pamięci cache oraz Dostosowanie sprzętu. W pierwszej należy wybrać na liście po prawej stronie okna ilość pamięci RAM swojego komputera, a w drugim warto zaznaczyć odpowiedni typ procesora i kliknąć przycisk Dostrajanie.

Warsztat Tweak-XP Pro

Korzystając z Tweak-XP Pro, możesz uprzyjemnić swoją pracę z aplikacjami internetowymi. To oczywiście tylko ułamek wszystkich możliwości tego programu. Na pierwszy ogień pójdą opcje HTTP - wybierz Opcje internetowe | Dostosowanie modemu i włącz Zwiększ maksymalną ilość sesji HTTP do 5. Dzięki temu, zwłaszcza przy stałym łączu, powinieneś zauważyć, że strony internetowe w przeglądarce otwierają się dużo sprawniej. Outlook XP wprowadził nowy mechanizm zabezpieczeń, blokujący załączniki wielu typów. Bez modyfikacji odpowiednich wpisów w rejestrze nie jest możliwe ich odczytanie bądź zapisanie na dysku. Tweak-XP Pro pozwala łatwo określić, jakiego typu załączniki nie powinny być blokowane. Wystarczy przejść do Opcje internetowe | Opcje zabezpieczeń Outlook XP i zaznaczyć odpowiednie typy plików. Denerwują cię wyskakujące okna z reklamami? Nie ma sprawy - można je w prosty sposób zablokować. Służy do tego funkcja ukryta w menu Opcje internetowe | Blokowanie okienek Pop-Up. Wielu użytkowników nigdy nie wyłącza Outlooka, który przez to zajmuje cenne miejsce na pasku zadań. Na szczęście można go przenieść do paska systemowego, gdzie będzie zabierał znacznie mniej miejsca. Wystarczy tylko włączyć funkcje Minimalizacji aplikacji Outlook XP do paska systemowego w menu Opcje internetowe | Outlook - inne opcje.