Tuning z Allegro - czyli optymalizacja Windows za dwa piwa

Optymalny system

Optymalny system to aplikacja raczej zachowawcza: proponuje wyczyszczenie Rejestru z błędów, posługując się zresztą dość łamaną polszczyzną ("Wybierz żadne" obok "Wybierz wszystkie") czy sugeruje wyrzucenie niektórych programów z Autostartu - nie tłumacząc jednak, za co która aplikacja odpowiada. Podczas czyszczenia folderów z plikami tymczasowymi da się dostrzec pewną niekonsekwencję: wyczyszczenie plików nie kasuje informacji o ich liczbie. Możemy więc mieć puste okno, nad którym będzie wyświetlać się "Plików tymczasowych: 64. Zajmujących: 12 MB".

Funkcja "Optymalizacja dysków" uruchamia wbudowany w system aplet oczyszczający dysk oraz defragmentujący pliki. Najciekawsza jest jednak zakładka "Przyśpieszanie systemu" opisana jako "Możesz uaktywnić parametry systemu operacyjnego, które w znacznym stoponiu (!) mogą przyspieszyć oraz usprawnić jego pracę". I rzeczywiście, zmiana tych opcji powinna wpływać na szybkość działania Windows XP, choć ani BootVis, ani PCMark05 zdają się jej nie dostrzegać.

Optymalny system w akcji - autor postawił na garść sprawdzonych sztuczek

Optymalny system w akcji - autor postawił na garść sprawdzonych sztuczek

Wygląda na to, że autor wolał nie ryzykować: skoro pewne opcje działały poprawnie w czasach Windows 3.1 i 95, to dlaczego miałyby teraz zawieść? Niestety, efekt jest taki, że tylko jedna opcja ("Automatyczna optymalizacja dysku podczas startu systemu") może rzeczywiście przyspieszyć nasz system. Pozostałe albo utrudnią nam pracę (np. kasowanie miniaturek), albo spowolnią Windows (czyszczenie pliku stronicowania podczas startu systemu).

Cena: 9,99 zł.

Nasza ocena: szkoda pieniędzy.

Optymistrz

Optymistrz to próba sklonowania doskonałego TweakUI Microsoftu. Zdaje się tylko, że autor zrezygnował z prac nad programem, gdy Windows XP dopiero wchodził na rynek: ikonki są brzydkie, niektóre opcje wyświetlają identyfikatory zamiast nazw (patrz rysunek). Z tą aplikacją lepiej nie eksperymentować. Chyba, że mamy Windows 95 czy 98.

Optymistrz - lepiej nie próbować z opcjami, program nie radzi sobie z Windows XP

Optymistrz - lepiej nie próbować z opcjami, program nie radzi sobie z Windows XP

Cena: 3,99 zł (w pakiecie)

Nasza ocena: staroć.