Tuning z Allegro - czyli optymalizacja Windows za dwa piwa

BoostXP

Tuż po uruchomieniu w oczy rzuca się fajny obrazek pingwina. Tylko... po co on tam jest? Czy autor woli Linuksa? Poza tym znośnie, napisy są niemal czytelne, choć miejscami giną na tle logo Windows.

Opcje nie wyglądają na coś, co umożliwia szybką optymalizację OS-a. Bardzo zagadkowo prezentuje się "Nie pokazuj strzałki na skrótach" (zapewne chodzi o skróty do programów), jeszcze bardziej zagadkowo "Przyspiesz wyświetlanie menu START". Testowaliśmy, nic nie przyspieszyło.

Boost XP - stworzone przez sympatyka Linuksa?

Boost XP - stworzone przez sympatyka Linuksa?

Ogólnie aplikacja robi wrażenie napisanej na zaliczenie na lekcję informatyki. Niby jest, niby działa, tyle że wszystko po łebkach i byle było. Zabrakło nawet przycisku "Zastosuj zmiany" lub "OK". O tym, że nasze modyfikacje mogą wpłynąć na system dowiemy się dopiero po kliknięciu na przycisk [X] zamykający główne okno programu - pojawi się "Pytanko" treści "Dokonałeś zmian, zastosować opcje?"

Cena: w pakiecie: 8.99 zł

Nasza ocena: dajemy czwórkę minus za brak przycisku "OK" i błędy w tekstach. Ale taką szkolną czwórkę minus.

Depresz Optymalizer 2.6

Depresz Optymalizer to nie tylko program do optymalizacji systemu, ale rozbudowany kombajn umożliwiający zmienienie praktycznie wszystkiego, na co pozwolił Microsoft. Możemy usunąć dostęp do Edytora rejestru, włączyć [CapsLock] podczas uruchamiania Windows, skonfigurować autostart płyt CD, wyczyścić bufor plików systemu Windows (opcja jest dość zagadkowa - kliknięcie w przycisk "?" znajdujący się obok niej wyświetla okno z napisem "Opcja niczego nie wymaga") i kilkudziesięciu innych opcji. Łącznie jest ich 70, z czego 15 wymaga ponownego restartu, a 12 "nie wymaga niczego." Ach, jaki ten program niewymagający. :)

Niestety, nazwy kategorii są bardzo mylące. Na przykład w dziale "Wydajność procesora" znajdziemy "Szybkość rozwijania się paska start" (chodziło o menu Start?) i "Podgląd wideo plików Avi". W opcji "Wydajność RAM-u" - "Przechowywanie pamięci podręcznej w pamięci RAM". Domyślamy się, że chodzi o cache plików, ale może nie chodzi?...

Depresz Optymalizer wpędza w depresję kolorystyką

Depresz Optymalizer wpędza w depresję kolorystyką

Plik pomocy powala na łopatki. Zacytujmy: "Ochrona [Ochrona zablokuje uruchomienie programów w autostarcie rejestru, zablokuje dostęp do Dodaj\Usuń programy, wiersza poleceń, menedżera zadań, Panelu sterowania, prawego przyciska myszy, ustali ochronę przed atakami DoS oraz zablokuje wybrany przez użytkwnika program]". Nie jestem pewny, czy zrozumiałem ten słowotok i wiem, jak działa ta opcja. A wy?

Cena: 8,99 zł (w pakiecie)

Nasza ocena: TweakUI Microsoftu jest o niebo czytelniejszy

Nasze uwagi: nie ma sensu instalować.