Tuning z Allegro - czyli optymalizacja Windows za dwa piwa

TurboXP

TurboXP to kolejny program, który wygląda jak "optymalizer" zrobiony podczas jednego wieczoru. Podczas startu aplikacja zgłasza błąd (brak jednej opcji w Rejestrze), ale później działa poprawnie. Szkoda tylko, że opcje "Szybsze uruchamianie systemu" i "Szybsze zamykanie systemu" wygląda tak lakonicznie. Nie wiadomo, na czym dokładnie polega optymalizacja.

TurboXP - kolejny program na zaliczenie

TurboXP - kolejny program na zaliczenie

Widać jednak, że autor jest praktykiem: denerwuje go, gdy Nero kłamie podczas wyświetlania szybkości nagrywania i gdy Kazaa pokazuje niewłaściwy bitrate. Chce też, by Outlook minimalizował się do okienka obok zegarka, a filmy odtwarzały się płynnie. Dostrzegamy potencjał i przyklaskujemy.

A na koniec: "Aby zobaczyć zmiany należy zrestartowa [! -Ł.B.] komputer". Cóż, skoro należy, to należy... Restartujemy.

Cena: 6,99 zł (w pakiecie)

Nasza ocena: kolejny program na zaliczenie.

Podsumowanie

Z naszego przeglądu łatwo wysnuć wniosek: aplikację, która zintegruje w jednym oknie kilka przykładowych porad i sztuczek można zrobić w kilka chwil, choćby śledząc porady na witrynie PC World Online.

Natomiast na aplikację, która będzie naprawdę użyteczna, pracuje się nierzadko miesiącami. Żaden z testowanych przez nas programów - oprócz wymienionych na warsztacie mieliśmy eXPeriencev2, FastXP, Modyfikatora, WinXP FastMakera, XPConfiguratora3000 i kilkanaście innych; więcej na ich temat oraz testy na dodatkowym komputerze w jubileuszowym numerze PC World 5/2006 - nie spełnił pokładanych w nich nadziei i nie przyspieszył Windows.

To bolesne, bo zamiast pomocy w tweakowaniu systemu Microsoftu, mieliśmy zbiór opcji do zaklikania. Zamiast przyspieszonego systemu, system działający dokładnie tak samo. Rozumiemy, ze zrobienie kreatora jest trudne, a napisanie poradnika to naprawdę duży wyczyn. Jednak naszym zdaniem aplikacja, która nie wiadomo co robi i nie wiadomo jak robi jest o wiele bardziej niebezpieczna niż działający wolno Windows. Z tym można sobie poradzić Defragmentatorem i Oczyszczaniem dysku...

Wybrane wyniki testów - jak widać żadna z aplikacji nie wyszła poza błąd pomiarowy

Wybrane wyniki testów - jak widać żadna z aplikacji nie wyszła poza błąd pomiarowy

Z ostatniej chwili

Zaznaczenie opcji "Outlook do SysTraya (zasobnika)" w programie TurboXP sprawiło, że po restarcie systemu Outlook XP doprasza się płyty CD. Oczywiście autor nie ma jej przy sobie. I oczywiście dziś w pracy z poczty sobie nie pokorzysta - chyba że zainstaluje inny program... A zatem jeszcze raz: ostrożnie z optymizerami!