TurboDemo 7 - zostań gigantem w tworzeniu animacji

Prowadzisz serwis z poradami dotyczącymi oprogramowania i chciałbyś nadać prezentowanym w nim treściom profesjonalny wygląd? A może piszesz programy i chcesz wyposażyć je w system interaktywnej pomocy? A może po prostu często robisz prezentacje, a nie chcesz już korzystać z PowerPointa? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś 'Tak', to powinieneś bliżej przyjrzeć się programowi TurboDemo7, którego nowe wydanie się właśnie pojawiło. Siódma odsłona aplikacji praktycznie deklasuje konkurencję. Program umożliwia tworzenie dem ze zrzutów ekranowych, ale dzięki świetnym opcjom dodatkowym użytkownik może za pomocą prostych komend stworzyć interaktywną prezentację o naprawdę profesjonalnym wyglądzie. Zapewniamy, że Twoje demo czy prezentacja powstaną w bardzo krótkim czasie, a efekt końcowy wprawi w zachwyt wszystkich, którzy wejdą na Twoją stronę.

TurboDemo został stworzony jako program do tworzenia przede wszystkim animacji, które będą służyły za instruktaż na stronach WWW. Prawie wszystkie animacje, które powstają za pomocą tej aplikacji, są oparte na zrzutach ekranu. Screenshoty, które zostają stworzone za pomocą TurboDemo są fundamentem aplikacji, ponieważ program traktuje je jako slajdy. Później użytkownik może je modyfikować poprzez tworzenie ścieżek ruchu myszki, dodawanie notatek, interaktywnych przycisków, pól do wpisywania tekstu, animacji i wielu innych. Dopracowany i gotowy do publikacji materiał trwający blisko minutę w pliku .swf zajmuje poniżej megabajta.

Interfejs i obsługa aplikacji

TurboDemo 7 - zostań gigantem w tworzeniu animacji
Wygląd programu to jego bardzo mocna strona. Mimo dużych możliwości TurboDemo jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Doskonała polska wersja językowa sprawia, że tworzenie nawet profesjonalnych animacji nie sprawi nikomu problemu. Wygląd głównego okna aplikacji stylizowany jest na Windows XP. W lewej części znajdują się wszystkie opcje posegregowane w panelach. Cała reszta jest wypełniona przez obszar roboczy. Praca z programem jest prosta i naprawdę nie męczy - wszystko znajduje się tam, gdzie powinno być. Wyjątkiem są niestety zaawansowane opcje modyfikacji obiektów, które nie są logicznie podzielone, ale można się do nich przyzwyczaić.

Program instaluje się błyskawicznie i zajmuje na dysku około 60 MB. Tuż po zakończeniu pracy instalatora narzędzie jest gotowe. Po uruchomieniu pojawia się okienko, w którym określa się rozmiar planowanego dema. Oprócz standardowych wielkości, takich jak 800 x 600, czy 640 x 480 można samodzielnie określić w pikselach niestandardowy rozmiar okna. Kiedy rozdzielczość została wybrana, pojawia się kreator tworzenia zrzutów ekranu. Użytkownik może określić za pomocą jakich klawiszy będzie wykonywany zrzut, czy chce aby równocześnie był rejestrowany dźwięk, czy program powinien sam obrobić na koniec materiał i czy w końcu chce, aby zrzuty były wykonywane automatycznie co ustalony przedział czasu.

Teraz należy stworzyć dane zrzuty. Dla ułatwienia na ekranie pojawia się czerwona ramka, która oznacza obszar, w którym znajdzie się obrazek. Zależy ona oczywiście od wcześniej ustawionego rozmiaru dema. Za pomocą kombinacji klawiszy można dopasować rozmiar aktywnej aplikacji do wielkości ramki. Teraz należy dokonać zrzutów w najważniejszych momentach. Nie warto się przejmować położeniem kursora w trakcie robienia zdjęcia, bo później i tak można to zmienić. Jeśli wszystkie obrazki zostały wykonane czas przejść do najważniejszej rzeczy, czyli edycji.

Jeśli teraz uruchomimy animację, to nie będzie ona w żaden sposób atrakcyjna. Będą po prostu przeskakiwać klatki ze zrzutami. Cała sztuczka w tworzeniu tego typu dem polega na tym, aby stworzyć pozory ruchu. Dlatego pierwsze, co trzeba wykonać to określić tor, po którym porusza się kursor. Jest to naprawdę banalne. Wystarczy przesunąć niebieskie kółko oznaczające miejsce, z którego zaczyna ruch kursor w odpowiednie miejsce i dokonać tego samego z czerwonym, które zaznacza punkt docelowy. Ścieżka wykonywana jest automatycznie i przypomina kształtem naturalny ruch ręki.