Turing - nowa architektura kart graficznych Nvidii zaprezentowana

Nvidia podczas targów Siggraph 2018 zaprezentowała nową architekturę Turing, która ma być krokiem milowym dla firmy. Największą nowością w architekturze Turing jest obsługa w czasie rzeczywistym raytracingu oraz pamięci wideo GDDR6.

Raytracing, czyli śledzenie promieni, to metoda generowania fotorealistycznych scen trójwymiarowych. Jej wadą jest duża złożoność obliczeniowa. Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie architektura Turing, która zastępuje wprowadzoną w 2016 roku architekturę Pascal.

Podczas prezentacji na scenie Siggraph 2018 pojawił się sam szef Nvidii, Jensen Huang zapowiadając nową rodzinę kart graficznych Quadro RTX 8000, 6000 oraz 5000. Ósma już generacja kart graficznych Nvidii została wyposażona w nowe jednostki tzw. Tensor Core. Układy z architekturą Turing mają być 25 razy wydajniejsze niż Pascal w zakresie obsługi raytracingu oraz sześciokrotnie szybsze podczas generowania obiektów 3D.

Zaprezentowane karty z serii Quadro RTX będą miały zastosowanie w profesjonalnej obróbce obrazu. Szacuje się, że topowy model RTX 8000 może kosztować nawet 10 000 dolarów. Wiele wskazuje na to, że także gracze doczekają się nowych kart graficznych opartych na układzie Turing. Ważną zmianą jest także nowa architektura strumieniowych procesorów, która oferuje jeszcze większą wydajność dzięki równoległemu połączeniu procesora do obliczeń całkowitych oraz zmiennoprzecinkowych oraz zwiększeniu pamięci podręcznej. Wszystkie te zmiany znacząco wpłyną na wydajność układów z architekturą Turing.

Karty graficzne oparte na architekturze Turing wyposażone będą w pamięć wideo GDDR6, która w porównaniu do poprzedniej generacji, jest o 40% wydajniejsza. Ostatnią zmianą w nowej architekturze jest obsługa VirtualLink, która pozwala na skorzystanie z gogli do VR. Ciekawie zapowiada się też prezentacja Nvidii zaplanowana na 20 sierpnia w Kolonii. Wiele osób podejrzewa, że właśnie tego dnia zostanie zaprezentowany układ dla graczy. Sugeruje to data, złożona z cyfr 2, 0, 8, 0, odpowiadająca oznaczeniu RTX 2080.

Pokaz możliwości nowego układu Turing można zobaczyć poniżej: