Turion: nowa broń AMD

W poniedziałek przedstawiciele Advanced Micro Devices ujawnią specyfikacje techniczne nowego procesora dla lekkich notebooków. Na razie, podczas Consumer Electronics Show 2005 w Las Vegas, do publicznej wiadomości została podana jego nazwa - Turion.

Wprowadzenie procesora przeznaczonego dla urządzeń przenośnych, który mógłby konkurować z Pentium M Intela, koncern AMD zapowiadał już w listopadzie. Zdaniem analityków, AMD osiągnęło już pewne postępy w walce z Intelem o rynkowy udział na polu procesorów desktopowych, także w segmencie wydajnych notebooków zastępujących desktopy. Sytuacja wygląda odmiennie w segmencie laptopów wagi lekkiej. Intel i jego technologia Centrino zdobył rzesze użytkowników komputerów przenośnych.

W opinii ekspertów szansa AMD tkwi w tym, że odpowiednio oszczędny procesor pozwala budować notebooki jeszcze lżejsze, z dłużej pracującą baterią - a tego wciąż poszukują użytkownicy. Wedle deklaracji producenta, Turion będzie pobierał 35 W lub mniej.

AMD nie zamierza podążać drogą Intela, który stara się popularyzować (z sukcesem) całą platformę przenośną czyli procesor, chipset i kartę sieci Wi-Fi. Producent wychodzi z założenia, że aby zadbać o odpowiednią energooszczędność i cenę notebooka, dostawcy sprzętu powinni mieć wolną rękę w doborze chipsetów czy kart sieciowych.

Więcej informacji o targach CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Zobacz również