Tuszem i okiem

Nowe technologie w drukarkach, kombajnach i skanerach HP.

W drukarkach atramentowych najwięcej zależy od systemów dostarczania i wystrzeliwania tuszu. Zmiany konstrukcji tej części mają największy wpływ na końcowe parametry urządzenia. Pozostałe elementy grają najwyżej role drugoplanowe: transportera do przesuwania papieru i ochrony przed kurzem.

Na korepetycjach

W HP wymyślono nowe głowice i system zasilania atramentem. Na razie znalazły się tylko w urządzeniach z sześciokolorowym zestawem tuszu. Zadebiutowały w jednej drukarce i dwóch urządzeniach wielofunkcyjnych. System jest wart uwagi z powodu kilku niespotykanych jeszcze rozwiązań.

Nie zalicza się do nich kapilarny system zasilania, stosowany w drukarkach z rodziny Business Inkjet od wielu lat. Stacjonarne zbiorniki, połączone giętkimi przewodami z głowicą, znane są także z profesjonalnych modeli innych producentów. Jednak ostatnio ten pomysł upowszechnił się także w tańszych urządzeniach. Mała drukarka PictureMate Epsona czy seria tanich kombajnów Brothera mają zasilanie atramentem rozwiązane właśnie w ten sposób.

Głowice z krzemu

Jednak do systemu HP wprowadzono kilka istotnych usprawnień. Kapilary prowadzą nie tylko w stronę dysz, ale także w kierunku powrotnym, odprowadzając nadmiar atramentu. W utworzonym w ten sposób układzie ruch cieczy wymuszany jest za pomocą pompki perystaltycznej. Poza utrzymywaniem stałego ciśnienia pompka pozwala opróżnić przewody po zakończeniu drukowania i nie trzeba z nich wypłukiwać zastygłego tuszu, co jest charakterystyczne dla rozwiązań ze stałą głowicą. Skraca się też okres przygotowania do druku i zwyczajnie pozwala na oszczędność atramentu. W obiegu jest także system wentyli, przez które usuwane są się pęcherzyki powietrza, i czujniki sygnalizujące brak tuszu w przewodach. Pozostaje tylko niewielka ilość w zbiorniku głowicy.

Do tej pory głowice HP ustępowały canonowskim liczbą dysz, a w konsekwencji tempem druku. Nic dziwnego, że HP sięgnął po technologię stosowaną przez konkurenta. Nowa głowica ma sześć sekcji po 650 dysz w rozdzielczości 1200 dpi do każdego koloru i wystrzeliwuje krople pięciopikolitrowe z częstotliwością 24 i 36 (czarny) kHz. 3900 dysz to mniej niż w najlepszych modelach Canona, ale większe krople pozwalają zapełnić szybciej tę samą powierzchnię, dalego trzy modele z nowym systemem, Photosmart 8250 i kombajny 3210/3310 HP nazywa najszybszymi drukarkami fotograficznymi na świecie. Odpowiednie parametry to 32 strony w czerni i 31 w kolorze oraz format pocztówki na najlepszym papierze w ciągu 80 sekund. Cała trójka wyposażona jest w 2,5-calowy wyświetlacz, specjalną kasetę na mniejszy papier do zdjęć i czytnik kodu paskowego. Paski używane do rozróżniania rodzaju są naniesione na odwrocie najnowszych papierów. Dobór jest nie tylko kwestią jakości, HP zaleca dwa rodzaje najlepszych nośników: jeden długo nie blaknie, ale wolno schnie, drugi jest dużo szybszy w obu parametrach i nie wymaga przyhamowania tempa druku.

Sterowniki akceptują kartki do 215x610 mm. Urządzenia są wyposażone w drugie pokolenie USB, dokupić można Bluetooth. Jest też czytnik jedenastu rodzajów kart pamięci, z których można nie tylko drukować zdjęcia, ale i w obu kombajnach nawet odtwarzać pliki wideo. Wbudowany w nie skaner ma rozdzielczość 4800x4800 dpi, większą powierzchnię skanowania (216x305 mm) i jest gotowy do pracy z materiałami przezroczystymi.

Własna pamięć

W modelach kompaktowych mniejszego formatu, przeznaczonych do drukowania pocztówek, mamy mniej nowości. Najciekawszy jest model Photosmart 475, wyposażony we własną pamięć wielkości 1,5 GB. Można do niej przenieść zdjęcia z karty aparatu cyfrowego, aby je wyselekcjonować, wyretuszować i wydrukować w dogodnym momencie. Gdyby nie wystarczył dwuipółcalowy wyświetlacz, można się posłużyć ekranem telewizyjnym. Drukarka ma tylko jeden kosz na atrament, w którym może być albo trójka CMY, albo trzy tusze o różnych stopniach szarości (nr 100), a więc nie da się skorzystać z zestawu fotograficznego.

Z czterech najnowszych skanerów najciekawsze są modele najlepsze, Scanjet 4850 i 4890. Oba o rozdzielczości 4800x9600 dpi, są przystosowane do skanowania przezroczy. W modelu 4850 jest miejsce na cztery slajdy w oprawkach i sześć bez nich, a model 4890, z racji ruchomego oświetlenia w pokrywce, oferuje prawie całe A4 (30 klatek albo 16 w oprawkach).


Zobacz również