Twarda diagnoza

Czy Twój dysk spowalnia cały system? Opłaca się kupić nowy? Jeśli tak, który byłby najlepszy? Programy benchmarkowe pozwalają szybko i wygodnie sprawdzić rzeczywistą wydajność dysku. Przedstawiamy dwa z nich, które wydają się niezawodne.

Czy Twój dysk spowalnia cały system? Opłaca się kupić nowy? Jeśli tak, który byłby najlepszy? Programy benchmarkowe pozwalają szybko i wygodnie sprawdzić rzeczywistą wydajność dysku. Przedstawiamy dwa z nich, które wydają się niezawodne.

Jeśli komputer wydaje Ci się zbyt powolny, mimo że wstawiłeś szybki procesor, przetestuj osiągi twardego dysku. Dyski są bowiem bardzo często najsłabszym ogniwem w łańcuchu wydajności, spowalniającym pozostałe podzespoły komputera. Za pomocą freeware'owego programu Disk 32 (dostępny pod adresem www.iop.kiev.ua/~vgrin/DiskSpeed32/index.html, rozmiar pliku: 97,6 KB, środowiska: Windows 95/98/Me, NT 4 i 2000) możesz błyskawicznie ustalić wydajność dysku. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta. Wprawdzie brakuje w nim pomocy, jednak w poniższych wskazówkach znajdziesz wszystko, co potrzebne do użytkowania Disk Speeda. Program mierzy prędkość transmisji danych podczas odczytu liniowego. Jeśli wydajność okaże się mierna, spróbuj delikatnie "podkręcić" dysk (patrz dalsze wskazówki). Potem poddaj go ponownym testom. Gdyby osiągi nadal były niezadowalające, rozważ zakup szybszego modelu. W doborze właściwego dysku pomocny będzie Disk Speed.

Jak testować?

Gdy wystąpią błędy pomiarów (patrz - odchylenia w przebiegu krzywej), wskaż opcję <b>Disk loupe model</b>, zaznacz odpowiednie sektory i ponów testy.

Gdy wystąpią błędy pomiarów (patrz - odchylenia w przebiegu krzywej), wskaż opcję <b>Disk loupe model</b>, zaznacz odpowiednie sektory i ponów testy.

Aby przetestować wydajność dysku Disk Speedem, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Przywołaj program dwukrotnym kliknięciem ikony DISKSPEED32.EXE, wybierz dysk w sekcji Drive i zainicjuj testy, klikając menu Start | Start diagnostic. Test trwa około dziesięciu minut. Wyniki pomiarów - prędkość transmisji przy odczycie liniowym - są przejrzyście zaprezentowane na kolorowej ilustracji. Oprócz tego program podaje minimalną i maksymalną transmisję w KB/s. Kolory prostokątów na ilustracji sygnalizują systemy plików w poszczególnych partycjach dysku. Przydział systemów plików do partycji nie ma wpływu na wyniki. Nie jest tak w przypadku systemów operacyjnych, ponieważ odwołują się do kontrolera za pośrednictwem odmiennych sterowników. Nasze wyniki były realne już po pierwszym teście. Bardzo rzadko wyniki musiały zostać skorygowane za pomocą dodatkowego testu. Korzystając z menu Start | Save data file, możesz zapisać tabelaryczne zestawienie wyników.

Jak korygować błędy?

Jeśli podczas dziesięciominutowego testu chcesz kontynuować pracę przy komputerze, postaraj się nie obciążać dysku. W przeciwnym razie dojdzie do zniekształceń wyników. W czasie trwania testów nie powinieneś więc otwierać aplikacji ani wykonywać operacji plikowych (takich jak kopiowanie, przenoszenie itp.). Jeżeli mimo to zakradną się błędy w pojedynczych sektorach dysku, możesz poprawić je powtórnym testem. Kliknij menu Options | Disk loupe mode i zaznacz żądane sektory za pomocą suwaka poniżej diagramu. Miejsca, w których wystąpiły błędy pomiarów, rozpoznasz po odchyleniach w przebiegu krzywej (patrz ilustracja). Po zaznaczeniu sektorów ponów testowanie, klikając menu Start | Start diagnostic.

Dr. Hardware 2001 2.50 wśród wielu opcji diagnostycznych ma także podstawowy benchmark twardych dysków, którego wynik porównuje do standardowych konfiguracji EIDE oraz SCSI.

Dr. Hardware 2001 2.50 wśród wielu opcji diagnostycznych ma także podstawowy benchmark twardych dysków, którego wynik porównuje do standardowych konfiguracji EIDE oraz SCSI.

Chcąc zminimalizować zniekształcenia wyników, możesz przydzielić programowi Disk Speed 32 najwyższy priorytet. Przywołaj w tym celu menu Options | Set highest priority. Pamiętaj jednak, że spowolni to pozostałe aplikacje.

Nie marnuj miejsca

Gdy BIOS nieprawidłowo rozpoznaje typ dysku (a co się z tym wiąże - jego pojemność), nie masz do dyspozycji tyle miejsca, ile podaje producent. Problem ten pojawia się przede wszystkim w przypadku starszych wersji BIOS-ów. W pozbyciu się kłopotu pomoże Ci Disk Speed 32, gdyż ustala liczbę cylindrów, głowic i sektorów (podaje je w rubryce Drive). Wpisz je wraz z pojemnością dysku w ustawieniach BIOS-u. Przykładowo w BIOS-ie Awarda trzeba przejść do menu Standard CMOS Setup. W BIOS-ach innych producentów menu ma podobną nazwę. Następnie podziel dysk na partycje, np. za pomocą dosowego programu FDisk.

Zwróć uwagę na to, że w wyniku powyższych operacji utracisz wszystkie dane, które znajdowały się na dysku. Przed modyfikowaniem ustawień w BIOS-ie musisz sporządzić zapasowe kopie wszystkich danych. Rozważ, czy opłaci Ci się wprowadzać zmiany. Jeśli zyskasz niewiele miejsca, zbyt dużo czasu stracisz na archiwizowanie danych, a także ponowne instalowanie systemu i wszystkich aplikacji.

Jak zwiększyć wydajność

Czy podczas testów program wykazywał wysokie obciążenie procesora? Sprawdź to w rubryce CPU usage. Przykładowo w pececie z układem Pentium III 550 MHz obciążenie powinno oscylować w granicach 20-50 procent (pod warunkiem, że podczas testów nie były otwarte inne aplikacje). Jeśli obciążenie znacznie przekracza podany zakres, transmisja danych nie odbywa się w trybie DMA (Direct Memory Access), lecz w trybie PIO. W tym trybie każda transmisja musi być zainicjowana, a odbywa się za pośrednictwem procesora. Aby uaktywnić tryb DMA, przywołaj Menedżer urządzeń, zaznacz żądany dysk, a następnie kliknij przycisk Właściwości. Wskaż kartę Ustawienia i zaznacz pole wyboru DMA.

Test szybkości zapisu i odczytu twardych dysków program Performance Test 3.4 wykonuje szybko, a ponadto pozwala porównać wynik z wieloma innymi systemami.

Test szybkości zapisu i odczytu twardych dysków program Performance Test 3.4 wykonuje szybko, a ponadto pozwala porównać wynik z wieloma innymi systemami.

Duży wzrost wydajności powoduje często aktualizacja sterownika busmastera. Odpowiednie pliki znajdziesz na internetowej stronie producenta chipsetu. Najpierw jednak sprawdź, czy sterownik zainstalowany w Twoim komputerze jest starszy od oferowanego w Internecie. Otwórz ponownie Menedżer urządzeń i kliknij plusa w wierszu Kontrolery dysku twardego. Zaznacz wiersz zawierający słowa "Bus Master". Kliknij przycisk Właściwości i wskaż kartę Sterownik. Znajdziesz na niej informacje dotyczące dostawcy (producenta) i daty zainstalowanego sterownika.

Jak znaleźć najszybszy dysk?

Szukasz wydajnego dysku, lecz nie wiesz, który z modeli oferowanych w pobliskim sklepie jest najszybszy. Gdy przeprowadzisz test porównawczy, nie przepłacisz, kupując dysk w luksusowej cenie, lecz bez luksusowej wydajności. Disk Speed 32 zmieści się na dyskietce, którą możesz zabrać ze sobą do sklepu. Dzięki temu przetestujesz żądane dyski, nie instalując w sklepowych komputerach żadnego oprogramowania.

Które benchmarki są godne polecenia?

Zbiór dobrych narzędzi do mierzenia wydajności twardych dysków jest nader skromny. Oprócz opisywanego tu Speed Disku 32 godny uwagi jest shareware'owy program HD Tach (dostępny pod adresem www.tcdlabs.com, rozmiar pliku: ok. 960 KB, rejestracja: ok. 35 dolarów). Narzędzie działa w środowiskach Windows 95/98/Me, NT 4 i 2000. Program w błyskawicznym tempie mierzy prędkość transmisji, a także czas dostępu do danych. Szczegółową instrukcję użytkowania programu benchmarkowego HD Tach zamieściliśmy w artykule "Inspekcja u twardego" (PCWK 10/2000, str. 60).