Twarde dyski

Twarde dyski są wyjątkowo szybko starzejącym się towarem: z miesiąca na miesiąc stają się coraz pojemniejsze, szybsze, a przy tym coraz tańsze w przeliczeniu na 1 MB miejsca. W naszym zestawieniu dziesięciu najlepszych produktów prymat wiodą napędy o szybkości 7200 obrotów na minutę.

Twarde dyski są wyjątkowo szybko starzejącym się towarem: z miesiąca na miesiąc stają się coraz pojemniejsze, szybsze, a przy tym coraz tańsze w przeliczeniu na 1 MB miejsca. W naszym zestawieniu dziesięciu najlepszych produktów prymat wiodą napędy o szybkości 7200 obrotów na minutę.

Do niedawna standardem były dyski 5400 obr./min, lecz od połowy zeszłego roku wypierane są przez modele 7200. Co prawda w wyższym segmencie drogich napędów przeznaczonych do serwerów (zwykle z magistralą SCSI) dominują już wersje 10000 obr./min, a Seagate na targach CeBIT zaprezentował pierwszy dysk o szybkości 15000 obr./min (patrz Aktualności), niemniej jednak ten rok należy z pewnością do modeli 7200.

Wraz z szybkością obrotową zmienił się także standardowy interfejs twardych dysków - prawie wszystkie modele EIDE, tak jak ósemka z naszego zestawienia, pracują w trybie UltraDMA/66, zaś coraz więcej dysków SCSI oferuje najnowszą implementację magistrali o nazwie Ultra 160.

Twarde dyski

Parametry techniczne i wyniki testów twardych dysków

Oczywiście najbardziej widoczną cechą dzisiejszych "twardzieli" jest ich bardzo duża pojemność, oscylująca wokół 20 GB. Warto zauważyć, że przy takiej wartości zdecydowanie spada koszt archiwizacji 1 MB danych. Dlatego właśnie tańsze, lecz i mniej pojemne dyski okazują się w efekcie mało konkurencyjne w stosunku do droższych, dużych wersji. W naszym Top 10 znajdziesz obok siebie dyski za 800 i 2300 złotych - w porównaniu uwzględniliśmy bowiem nie cenę samego urządzenia, lecz włśnie koszt 1 MB danych.

Spośród 10 najlepszych dysków najtańszy w archiwizowaniu jest napęd Western Digital Caviar WD307AA - koszt 1 MB danych wynosi w jego przypadku 4 grosze. Jednak z powodu szybkości 5400 obr./min jest wyraźnie wolniejszy od niewiele droższego (4,2 gr za 1 MB) dysku Seagate Barracuda ATA ST328040A - lidera naszego zestawienia. Archiwizacja 1 MB jest natomiast najdroższa w przypadku zdecydowanie najszybszych napędów tego rankingu: Western Digital Expert WDE18310-AV0041 (14,1 gr) oraz Quantum Atlas 10K 18.2 (13,4 gr). Oba dyski pracują z szybkością 10000 obr./min i wykorzystują interfejs SCSI, a przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań, np. serwerów i graficznych stacji roboczych.

Producenci dysków prześcigają się w wymyślaniu zabezpieczeń mogących uchronić urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, które najczęściej zdarzają się podczas transportu lub niewłaściwego obchodzenia się z napędem. Oprócz ochrony mechanicznej stosowane są też rozwiązania programowe, które monitorują stan dysku, ostrzegają przed potencjalnymi problemami i starają się naprawiać zaistniałe. Wszystkie urządzenia w naszym zestawieniu wyposażone są w tego typu narzędzia: IBM ma system Drive Fitness Test, Quantum - Data/Shock Protection System, Seagate - 3D Defense System, zaś WD - Data Lifeguard.