Twarde dyski

Dyski Maxtora zmieniły oblicze naszego zestawienia Top10, zajmując pierwsze miejsce w obu kategoriach cenowych.

Dyski Maxtora zmieniły oblicze naszego zestawienia Top10, zajmując pierwsze miejsce w obu kategoriach cenowych.

Dyski Maxtora oferują interfejs ATA/100, a kręcą się z prędkością 7200 obr./min. Model Diamond Max Plus 45 o pojemności 20,4 GB najlepiej wypadł w teście średniego transferu podczas odczytu; bardzo dobre wyniki uzyskał także w teście czasu losowego dostępu i wyszukiwania plików. Słabo natomiast poszło mu w konkurencji średniego transferu podczas zapisu. Cena 3,5 grosza za 1 MB należy do stanów średnich.

Najlepszy wśród dysków powyżej 800 zł model Diamond Max 80 o pojemności 81,9 GB jest na razie największym, ale nie najdroższym, dyskiem ATA dostępnym na naszym rynku. Jego cena w przeliczeniu na MB danych jest bardzo atrakcyjna - wynosi tylko 2,2 grosza za 1 MB. Napęd oferuje przy tym bardzo dobre osiągi, choć nie dorównuje drugiemu w kolejności napędowi IBM. O minimalnej przewadze nad konkurentem zdecydował właśnie niski koszt archiwizacji.

Twarde dyski

Cena 1 MB

Twarde dyski

Wydajność

Twarde dyski

Parametry techniczne i wyniki testów

Debiutantami w naszym zestawieniu są także dwa napędy Western Digital z odnowionej serii Caviar XL o pojemności 20 i 30 GB, in-terfejsie ATA/100 i prędkości obrotowej 7200. Mniejszy dysk WD znalazł się na trzecim miejscu w kategorii tańszych napędów, a większy - na czwartym w grupie droższych. Model 20 GB szczególnie dobrze poradził sobie w teście czasu losowego dostępu (najlepszy rezultat) i kopiowania danych pomiędzy partycjami (drugi wynik po starszym napędzie WD). Bardzo przeciętnie spisał się natomiast w teście czasu defragmentacji. Dysk WD o pojemności 30 GB bardzo dobrze wypadł w teście kopiowania danych i czasu losowego dostępu. Gorsze wyniki od przeciętnej w swej kategorii uzyskał w teście defragmentacji i średniego transferu w odczycie.