Twarde dyski

Rok po swych 50. urodzinach twardy dysk przekroczył kolejną granicę, otwierając erę terabajtowej pojemności. Stało się to możliwe dzięki zjawisku, za które jego odkrywców uhonorowano w październiku 2007 roku nagrodą Nobla. O najlepszych dyskach 3,5-calowych przeczytasz w artykule "Teraz terabajty", poniżej zaś przedstawiamy naszych faworytów 2,5-calowych.


Rok po swych 50. urodzinach twardy dysk przekroczył kolejną granicę, otwierając erę terabajtowej pojemności. Stało się to możliwe dzięki zjawisku, za które jego odkrywców uhonorowano w październiku 2007 roku nagrodą Nobla. O najlepszych dyskach 3,5-calowych przeczytasz w artykule "Teraz terabajty", poniżej zaś przedstawiamy naszych faworytów 2,5-calowych.

Seagate Momentus 5400.3 160 GB ST9160821AS

Twarde dyski

Jak już wspomnieliśmy wyżej, seria Momentus 5400.3 była pierwszą wśród napędów 2,5-calowych, w której zastosowano technologię zapisu prostopadłego. Jednak nie tylko z tego powodu model ST9160821AS został nominowany do tytułu Produktu Roku. Rzecz jasna, przełomowa technologia zapewnia dalsze zwiększanie pojemności twardzieli, lecz przede wszystkim skutkuje wyższą wydajnością (dzięki gęstszemu upakowaniu bitów głowica odczytuje więcej danych w tej samej jednostce czasu). I to znalazło potwierdzenie w naszych testach, w których 160-gigagajtowy dysk Seagate okazał się najszybszym napędem o prędkości obrotowej 5400. Co ciekawe, identyczny model, ale z interfejsem PATA (nasz faworyt współpracuje z magistralą SATA/300) miał wyraźnie gorszą wydajność, za to cechował się niższym poborem mocy.

Informacje Seagate

http://www.seagate.com

Cena 410 zł

Western Digital WD Scorpio 320 GB WD3200BEVS

Twarde dyski

Dysk jest taką nowością, że nominowaliśmy go w ciemno, wyłącznie za rekordową pojemność w klasie twardych dysków do laptopów - w chwili pisania niniejszego tekstu 320-gigabajtowy skorpion z WD nie był jeszcze dostępny w sprzedaży. Western Digital po przejęciu pod koniec czerwca firmy Komag, producenta talerzy do twardzieli, coraz bardziej daje się we znaki rywalom. Wcześniej, na przełomie maja i czerwca, wprowadził model 250-gigabajtowy, wyprzedzając konkurentów o włos, teraz znów zaprezentował notebookowy napęd o najwyższej pojemności. Jeszcze w połowie roku komputery przenośne oferujące ponad 300 GB przestrzeni dyskowej, takie jak np. Toshiba Qosmio G40 czy Packard Bell EasyNote SB85, musiały posiłkować się dwoma twardzielami. Dzięki nowemu WD Scorpio wystarczy jeden - albo dostaniesz grubo ponad pół terabajta w laptopie.

Informacje Western Digital

http://www.wdc.com

Cena nieustalona

Seagate Momentus 7200.2 160 GB ST9160823AS

Twarde dyski

Trudno mówić o jednoznacznym zwycięzcy plebiscytu na Produkt Roku, gdy pierwsze trzy miejsca naszego rankingu minitwardzieli należą do jednej rodziny, Momentus 7200.2. Napędy różnią się przede wszystkim pojemnością (podium zajmują kolejno modele 160, 120 i 100 GB), zaś ich wydajność jest niemal identyczna. O pierwszym miejscu w tabeli dla wersji 160 GB zadecydowała wyłącznie dostępna przestrzeń dyskowa, ta zaś jest wynikiem zastosowania technologii zapisu prostopadłego, która zadebiutowała wcześniej w innej rodzinie - Momentus 5400.3 (firma Seagate była pierwszym producentem urządzeń 2,5-calowych z zapisem prostopadłym). Dzięki nowej metodzie układania danych na powierzchni nośnika możliwe stało się uzyskanie pojemności przekraczającej 300 GB w napędach do laptopów, a w modelach 3,5-calowych - wejście w epokę terabajtów.

Seria Momentus 7200.2 - jak sama nazwa wskazuje - cechuje się prędkością obrotową 7200, dzięki czemu dyski osiągają bardzo wysokie wyniki w testach (różnica między nimi a rywalami jest spora i wynosi co najmniej 15 procent). Jednak nic darmo: świetna wydajność okupiona jest wyraźnie większym poborem mocy potrzebnej do szybszego kręcenia talerzami. To z kolei oznacza, że praca na laptopie wyposażonym w Momentusa 7200.2 będzie przyjemna, ale krótka. Oczywiście nie mówimy o skróceniu czasu pracy na baterii o połowę, lecz należy liczyć się z utratą kilkunastu minut działania z zasilaniem akumulatorowym w porównaniu do używania napędów 5400 obr./min.

Oprócz dużej prędkości obrotowej dyski Momentus 7200.2 oferują interfejs SATA/300 z technologią kolejkowania poleceń NCQ oraz bufor o pojemności 8 MB. Wyposażone są również w technologię ochrony przed skutkami upadku urządzenia.

Informacje Seagate

http://www.seagate.com

Cena 480 zł