Twarde dyski - różne firmy analityczne, podobne opinie

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez In-Stat, w ciągu najbliższych lat pozycja twardych dysków będzie coraz częściej atakowana przez urządzenia oparte na pamięciach flash (SSD). W 2013 dyski SSD mają być montowane już w ponad połowie laptopów obecnych na rynku.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że choć korporacje zawzięcie walczą o bicie kolejnych rekordów pojemności, potrzeby większości posiadaczy notebooków zostały już zaspokojone. I to ze sporym naddatkiem.

Dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród 389 użytkowników wyszło na jaw, że dwie trzecie właścicieli laptopów jest w stanie zapłacić więcej za urządzenia o niższej pojemności. Oczywiście pod warunkiem, że pozwolą one na oszczędność energii elektrycznej i dłuższą pracę komputera przy zasilaniu bateryjnym - a to udaje się osiągnąć dzięki dyskom SSD.

Wnioski IDC

Wnioski płynące z raportu IDC są dość podobne: HDD na całym rynku komputerów mają zachować swą dominującą pozycję do ok. 2015 roku.

Niewykluczone jednak, że wkrótce będziemy świadkami jeszcze wyraźniejszego podziału wymuszonego przez konkretnego zastosowania. Pamięci flash mają zdominować rynek urządzeń wrażliwych na urazy mechaniczne, klasyczne dyski twarde będą natomiast królować w sprzęcie, w którym najważniejsza jest pojemność.

Zdaniem IDC jedno jest pewne: wieści mówiące o śmierci HDD są na razie mocno przesadzone.