Twarde dyski trzymają się mocno. Ale jak długo?

Zdaniem przedstawicieli firmy Seagate, dyski twarde jeszcze przez długi czas utrzymają niezagrożoną pozycję głównych urządzeń do składowania komputerowych danych - pod tym względem nie grozi im żadne niebezpieczeństwo ze strony układów pamięci flash. Oby dla Seagate'a nie skończyło się na pobożnych życzeniach.

Rob Pait, przedstawiciel kierownictwa Seagate'a złożył taką deklarację w odpowiedzi na oświadczenie prezesa działu półprzewodników Samsunga, Hwanga Chang-Gyu. Ten ostatni przy okazji premiery 16-gigabitowych układów flash Samsunga wieszczył zastąpienie układami tego typu dysków twardych wykonanych w standardowej technologii, zwłaszcza tych stosowanych w urządzeniach przenośnych.

Samsung planuje wprowadzenie na rynek dysków twardych w technologii "solid-state", opartych na wspomnianych układach. Dyski te posiadałyby równoległy interfejs ATA i dzięki umieszczeniu ich w obudowach przypominających pokrywy 2,5" i 1,8" dysków HDD mogłyby łatwo je zastępować.

Jednak, zdaniem Paita, orzeczenie Koreańczyka było "kompletnie nieodpowiedzialne, skrajnie krótkowzroczne i po prostu nieprawdziwe. Możliwe, że kiedyś pamięć flash będzie wszystkim, czego będzie potrzebował człowiek, ale kiedyś będą także możliwe wycieczki na Marsa" - uważa przedstawiciel Seagate'a.

Faktem jest jednak, że pamięć flash, w obliczu malejących cen i rosnących pojemności, zyskuje coraz większe uznanie producentów elektroniki użytkowej. Za przykład może tu posłużyć najnowszy model odtwarzacza Apple'a, iPod nano, który wykorzystuje kości flash do przechowywania nagrań. Na pewno nie skorzystał na tym Seagate, który miał dostarczać koncernowi Steve'a Jobsa 1-calowe dyski twarde z przeznaczeniem do montażu w przenośnych odtwarzaczach.

Czy zatem oświadczenia Seagate'a nie należy traktować jako próby zawrócenia rzeki technologicznego postępu marketingowym kijem? Innowacje techniczne nieuchronnie przyczyniają się bowiem do tego, że na rynku technologii robi się coraz ciaśniej, a walka o klienta staje się coraz bardziej mordercza. Tę walkę przetrwają tylko najsilniejsi i najlepiej przystosowani.


Zobacz również