Twarde sztuki


Defragmentacja

Ostatnią i najcięższą walkę przyszło twardym dyskom stoczyć podczas wykonywania defragmentacji. Na partycję C: przenieśliśmy zawartość pliku obrazu dysku, który od wielu miesięcy nie był defragmentowany. Proces defragmentacji tego dysku stanowił nie lada wyzwanie dla napędów, bowiem musiały one dokonywać wielokrotnych operacji odczytu i zapisu danych w różnych miejscach dysku.

Z tego trudnego boju z tarczą wyszedł dysk IBM Deskstar - tym razem z serii 40 GV o pojemności 20,5 GB i szybkości obrotowej 5400 - który wykonał defragmentację w 10,5 minuty. Następny w kolejności, wolniejszy aż o 4 minuty, był napęd Fujitsu 15,4 GB 5400 RPM, a na trzeciej pozycji znalazł się dysk WD Caviar 15,3 GB 7200 RPM ze stratą prawie 6 minut do Deskstara. Co ciekawe, dysk Quantum Fireball Lct15 15 GB był aż dwukrotnie szybszy od swego 30-gigabajtowego brata (najwolniejszego modelu w tym teście: 33 min 21 s).

IBM na topie

Ogólny wynik testu zbytnio nas nie zaskoczył. Zarówno w kategorii dysków w cenie do 800 zł, jak i powyżej wygrały produkty IBM - najbardziej zaawansowanego producenta napędów. Dyski serii Deskstar nie są tanie, ale oferują rozwiązania i niezawodność warte tych pieniędzy. W momencie pisania niniejszego artykułu były też jedynymi dostępnymi napędami obsługującymi najnowszą specyfikację UltraDMA/100.

W kategorii dysków do 800 zł następne po IBM modele (WD Caviar 15,3; 20,5 i 30,7 GB oraz Fujitsu 20,5 GB) uzyskały niemalże identyczne wyniki, więc wybór będzie trudny. Jeśli zaś stać Cię na wydatek grubo powyżej 800 złotych i szukasz pojemnego dysku, pomyśl nad jednym z dwóch napędów: IBM 7200 RPM albo niewiele wolniejszym, a znacznie tańszym (pod względem ceny 1 MB) dyskiem WD 45 GB.