"Twarde" twardziele

Maxtor zaprezentował serię napędów o mniejszej pojemności, ale zwiększonej trwałości.

Na rynku dysków twardych panuje silna konkurencja, a główni producenci tych urządzeń prezentują coraz lepsze technologie zapewniające szybszy transfer i większą pojemność. Firma Maxtor natomiast zaprezentowała napęd, którego główną cechą ma być... trwałość. Model 531DX ma pojemność zaledwie 15 GB, ale - jak zapewnia producent - cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Dysk ma tylko jeden talerz, jedną głowicę do odczytu i zapisu oraz system zabezpieczający głowicę, który blokuje ją w momencie odłączenia napięcia. Nowy model jest już dostępny w USA w cenie nie przekraczającej 90 USD. Została również uruchomiona produkcja modeli 10 GB, które mają być przeznaczone bezpośrednio dla producentów pecetów.

Nowy dysk obsługuje magistralę UltraDMA/100 (znaną również jako ATA/100), która umożliwia transfer danych z prędkością 100 MB/s ( jeżeli system obsługuje ten standard). Poprzednie interfejsy UltraDMA/66 i UltraDMA/33 również są obsługiwane przez ten model.

Zobacz również:

  • Chia wyszła z mody, górnicy masowo wyprzedają dyski. Odradzamy zakup
  • Dlaczego zawsze warto używać świeżej instalacji systemu na nowym urządzeniu?

Według przedstawicieli firmy Maxtor model 531DX nie jest przeznaczony do obsługi aplikacji wymagających dysku o najwyższej wydajności, takich jak edycja wideo, ale posiada wbudowany bufor 2 MB. Prędkość obrotowa talerzy jest taka jak w tańszych modelach innych firm i wynosi 5400 obrotów na minutę. Czas dostępu wynosi średnio 15 milisekund i jest to wynik nieco słabszy od osiągów większości obecnie stosowanych modeli.

Jednak dzięki zredukowaniu liczby elementów ruchomych, takich jak talerze i głowice, dysk jest odporny na uderzenia i uszkodzenia zewnętrzne, twierdzą inżynierowie Maxtora. Przedstawiciele firmy oceniają żywotność napędu na 50 000 cykli (włączenia i wyłączenia), a trwałość zastosowanych do jego budowy komponentów - na 5 lat.