"Twardziel" 1,5 GB w komórce

Niewielka amerykańska firma Cornice zamierza wprowadzić do sprzedaży miniaturowe, 1-calowe dyski twarde. Miałyby one znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych i innego typu urządzeniach przenośnych (np. w aparatach cyfrowych).

Pojemność pierwszych modeli takich napędów będzie wynosić 1,5 GB. Jednak największą zaletą tych urządzeń ma być nie ich pojemność, ale niezwykle atrakcyjna cena. Półtoragigabajtowy mikro-dysk będzie kosztować ok. 70 USD. Dla porównania – produkowany przez IBM i cieszący się największą popularnością wśród posiadaczy cyfrowych aparatów fotograficznych napęd Microdrive o pojemności 1 GB kosztuje blisko 3-krotnie więcej.

Cena i niewielkie rozmiary to jednak nie wszystkie zalety miniaturowych "twardzieli" Cornice. Zdaniem producenta ich zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo niskie, co dobrze im wróży na rynku urządzeń przenośnych, w których niskie zużycie prądu jest niezwykle pożyteczną cechą. Dysk podłączany będzie bezpośrednio do procesora urządzenia, w którym będzie zamonowany.


Zobacz również