Twardziel na USB

Seagate zaprezentował zewnętrzne dyski twarde o pojemnościach 20 i 40 GB, które do komunikacji z płytą główną wykorzystują złącze USB.

Firma Seagate zaprezentowała zewnętrzne dyski twarde DiskStor 20 i DiskStor 40, komunikujące się z komputerem za pomocą złącza USB 1.1. Napędy charakteryzują się pojemnościami: 20 i 40 GB oraz prędkością obrotową 5400 rpm. Koncern ma nadzieję, że wzbudzą one zainteresowanie użytkowników, którzy często zmuszeni są do przenoszenia między komputerami dużych ilości danych.

Przedstawiciele Seagate twierdzą, że największą zaletą nowych napędów jest łatwość ich instalowania. Produkty te nie są jednak przeznaczone dla użytkowników, dla których sprawą kluczową jest wydajność. Interfejs USB 1.1 pozwala bowiem na osiągnięcie przepustowości jedynie na poziomie 1,5 MB/s, podczas gdy średnia prędkość transferu wewnętrznych dysków twardych o prędkościach obrotowych 5400 rpm wynosi ok. 14 MB/s. Najszybsze zaś dyski IDE osiągają transfer rzędu 30 MB/s. Firma zapewnia, że dyski wyposażone w złącze USB 2.0 pojawią się w sprzedaży, gdy standard ten zadomowi się na rynku.

Seagate nie zdecydowała się na wyposażenie swoich dysków w interfejs IEEE 1394 (FireWire), gdyż - jak twierdzą przedstawiciele koncernu - jego popularność jest na razie zbyt mała. FireWire pozwala na transfer danych z prędkością do 50 MB/s.

Oba modele dysków mają trafić do sprzedaży w przyszłym miesiącu. Za napęd 20 GB trzeba będzie zapłacić 269 USD, a za dysk o pojemności 40 GB - 349 USD.