Twins Or Not - kolejny krok Microsoftu po How Old Do I Look?

Strona http://how-old.net/ pojawiła się na początku maja 2015 roku i zdobyła sobie przejściowe zainteresowanie użytkowników. System rozpoznawania wieku osoby na podstawie zaprezentowanego zdjęcia spisywał się.. różnie.

Kolejny eksperyment tego typu to Twins Or Not. Co prawda trudno znaleźć dla niego jakieś praktyczne zastosowanie, ale jest to doskonały poligon dla aplikacji do rozpoznawania twarzy. Zasada jest prosta - użytkownik wrzuca na stronę dwa wcześniej przygotowane zdjęcia, a mechanizm bada, czy zaprezentowane na nich osoby są bliźniakami czy nie. Wynik pokazuje wraz z komentarzem. Najlepszy to 100% i stwierdzenie: "OMG, clones!!!". Do poprawnej analizy wymagane jest, aby na każdym zdjęciu była tylko jedna twarz.

Kotem mechanizmu nie oszukasz

Kotem mechanizmu nie oszukasz

Czy to działa jak należy? Muszę przyznać, że zanim osiągnąłem pierwszy wynik, namęczyłem się sporo - na wielu zdjęciach znajdowały się szczegóły, które uniemożliwiały wykrycie twarzy, w innych przypadkach przeszkadzały nawet twarze w dalekim tle. W końcu wrzuciłem fotki żony i córki: "3%, probably not even from the same planet." Potem dwa różne zdjęcia córki i wyszło 100%. Następnie swoje i córki - 14%. Krok kolejny to zdjęcie żony i teściowej. Wynik? "87%, you two are definitely related". Pod koniec spróbowałem, czy algorytm da się oszukać i umieściłem obok siebie zdjęcie córki i kota - niepowodzenie. Mozna zatem stwierdzić, że mechanizm spisuje się poprawnie. Pozostaje tylko pytanie - jaki tego sens dla przeciętnego internauty? Chyba tylko taki, żeby sprawdzić, jak bardzo podobne są do siebie dwie osoby. Jeśli chcecie to przetestować, zapraszam tutaj.