Twój PDA cię słyszy

IBM i belgijska firma Lernout & Hauspie utworzyły niezależnie od siebie prototypy komercyjnych urządzeń przenośnych, które reagują na polecenia wydawane głosem.

Firmy IBM i belgijska Lernout & Hauspie zapowiedziały na przyszły rok premiery swoich cyfrowych asystentów (PDA), urządzeń o rozmiarach palmtopa zdolnych do konwersji głosu na tekst, odbierania wypowiadanych poleceń i odpowiadania na pytania elektronicznie generowanym głosem. Obie firmy planują także podłączenie swoich urządzeń do bezprzewodowych sieci.

Urządzenie IBM zaopatrzone jest w port szeregowy, procesor133 MHz, kartę pamięci flash przeznaczoną do obróbki głosu, mikrofon oraz głośnik i wykorzystuje opracowaną przez IBM technologię rozpoznawania mowy ViaVoice. Wykorzystując aplikacje translatorskie, nowy WorkPad IBM może odczytywać wypowiadane przez użytkownika frazy angielskie w jednym z pięciu dostępnych języków, a za pomocą głosowych poleceń można kontrolować pracę programów i odsłuchiwać teksty. Prototyp urządzenia może zmagazynować 30 minut plików dźwiękowych w 4MB pamięci flash.

Z kolei model cyfrowego asystenta rozumiejącego ludzką mowę zaproponowany przez firmę Lernout & Hauspie zawiera procesor Intela 206 MHz StrongARM, 64MB RAM flash, mikrofon i głośnik. Przedstawiciele L & H twierdzą, że rozpoznaje 25 000 słów, umożliwia dyktowanie listu oraz nawigację i modyfikację danych kalendarza za pomocą poleceń głosowych.

L & H, podobnie jak IBM, planuje podłączenie nowych urządzeń do bezprzewodowych sieci głosowych. W przypadku L & H ma to być opracowywana przez firmę sieć o nazwie NAK, co jest skrótem od hawajskiego słowa "nakulo" oznaczającego "echo". Praca PDA w bezprzewodowej sieci głosowej umożliwi np. uzyskiwanie informacji z Internetu czy zakupy w sieciowych sklepach za pomocą głosu. Głosowy asystent firmy IBM ma pracować w sieci IBM WebSphere.


Zobacz również