Twój cień cię zdradzi

Badacze z Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, Kalifornia) znaleźli sposób na identyfikowanie ludzi na podstawie zdjęć wykonywanych z powietrza lub, jak twierdzą, z kosmosu. Do rozpoznania osoby potrzebne będą tylko fotografie cienia człowieka.

Adrian Stoica, jeden z naukowców pracujących w JPL, utrzymuje, że widok ludzkiej twarzy nie jest konieczny do właściwej identyfikacji. Zamiast niego chce wykorzystywać fotografie cieni, na podstawie których zostanie określony sposób, w jaki człowiek chodzi - styl marszu jest bowiem trudny do podrobienia, każdy z nas ma określony rytm i charakterystyczną dla niego długość kroków.

Zdjęcia mogą być robione z powietrza (samoloty zwiadowcze, balony) lub też z kosmosu (satelity). Badacz zaprezentował nawet oprogramowanie, które potrafi uwzględnić wysokość słońca nad horyzontem i kąt kamery, by - po odpowiedniej korekcie - poddać cienie analizie.

Jednak software zostało przetestowane na podstawie fotografii wykonanych z wysokości szóstego piętra. Dlatego niektórzy naukowcy - w tym Bhupendra Jasani, ekspert w dziedzinie fotografii wykonywanych z kosmosu - są sceptyczni w kwestii praktycznego zastosowania nowinki badacza z JPL. Zdaniem Jasaniego satelity nie dysponują po prostu zdjęciami w wystarczającej rozdzielczości (patrz też: "Nowy satelita zajrzy nam w okna").


Zobacz również