Twój dostawca internetu blokuje P2P? Switzerland odpowie!

Electronic Frontier Foundation opublikowała narzędzie, za pomocą którego można zbadać uczciwość dostawców Internetu. Switzerland - bo taka jest jego nazwa - sprawdza, czy ISP nie filtruje aby połączeń w zależności od ich rodzaju i zawartości, w tym np. BitTorrenta.

Program Switzerland może być wykorzystywany do badania integralności danych przechodzących przez sieci, routery dostawców Internetu (ISP) i rozmaite firewalle. Potrafi m.in. ocenić, czy pakiety nie zostały sfałszowane, a jeśli tak, to zaprezentuje użytkownikowi kopie zmodyfikowanych paczek.

Aplikacja potrafi wykryć narzędzia służące do zakłócania ruchu P2P lub wpływania na zawartość pakietów - np. Sandvine, AudibleMagic czy FairEagle. Dostrzeże też systemy cenzury, np. Wielką Zaporę w Chinach.

Aktualnie Switzerland znajduje się w stadium alfa i w dodatku nie jest zbyt łatwy w obsłudze. Wymaga bowiem bibliotek Pythona i obycia z linią poleceń. Dlatego EFF aktywnie poszukuje deweloperów, którzy chcieliby opakować program w przyjazny instalator - albo pomóc w pracach nad nim.

Dodatkowe informacje: "Switzerland Network Testing Tool" (w języku angielskim)