Twój iPhone może być niebezpieczny i nic z tym aktualnie nie zrobisz!

Aktualna wersja iOS 14.4 oraz iPadOS 14.4 nie chroni użytkowników sprzętu od Apple przed jednym z największych zagrożeń typu exploit. Problem zostanie rozwiązany po udostępnieniu aktualizacji do iOS 14.5. Kiedy zostanie ona udostępniona i jak chronić się do tego czasu?

Sprzęt od Apple zawsze uchodził za niezwykle bezpieczny. Prawdą jest, że urządzenia z logo nadgryzione jabłka na obudowie są zazwyczaj bezpieczniejsze od konkurencyjnych konstrukcji, ale nie oznacza to, że ich posiadacze mogą czuć się w 100% bezpieczni i mogą bezkarnie lekceważyć wszelkie zasady bezpieczeństwa.

iPhone z iOS 14

iPhone z iOS 14

Ostatnimi czasy komputery macOS zostały zainfekowane przez dwa nowe wirusy malware. Co ważne jeden z nich nie został jeszcze w pełni zidentyfikowany, a problem dotyczy zarówno komputerów z procesorami Intel, jak i autorskimi układami Apple M1.

Z różnego rodzaju problemami bezpieczeństwa mierzyli się również posiadacze iPhone'ów. Swego czasu ciąg znaków w iMessage potrafił zawiesić całe urządzenie. Luki w zabezpieczeniach znaleziono również w FaceTime.

Najgroźniejszym zagrożeniem dla sprzętu Apple są ataki typu zero-click, które nie wymagają interakcji ze strony użytkownika. W chwili obecnej Apple nie chroni nas w pełni przed tego typu zagrożeniem. Zmieni się to w momencie premiery systemu iOS 14.5, który aktualnie pozostaje w fazie beta testów.

W nowym oprogramowaniu Apple zmieniło podejście do zabezpieczenia kodu działającego na telefonach i tabletach. Zmiany znacząco utrudniają hakerom tworzenie exploitów, które pozwalają wykraść dane użytkowników.

Zmiany w kodzie źródłowym systemu iOS 14.5 utrudnią hakerom dostęp do elementów systemu niezbędnych do wykonania ataku typu zero-click, ale ponownie nie uchronią użytkowników w 100% przed tego typu działaniami.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa przekazują, że iOS 14.5 znacząco poprawi bezpieczeństwo użytkowników sprzętu firmy Apple. Badacz bezpieczeństwa z firmy Zimperium - Adam Donnenfeld przekazał portalowi Motherboard, że z nowymi zabezpieczeniami poradzą sobie jedynie najbardziej wyrafinowani hakerzy.

Apple w dalszym ciągu będzie aktywnie reagować na wszelkie naruszenia bezpieczeństwa. Firma w dalszym ciągu będzie doraźnie poprawiać kod źródłowy systemu w przypadku wykrycia nowych zagrożeń.

W chwili obecnej nie poprawisz bezpieczeństwa swojego urządzenia, ale po udostępnieniu iOS 14.5 powinieneś jak najszybciej zainstalować nową aktualizację. Znacząco zwiększy ona bezpieczeństwo Twojego urządzenia.

Źródło: techradar.com