Twój komputer

Po co składać samemu komputer,skoro można kupić gotowy, wybierając z bogatej oferty. Bo będzie taniej? Niekoniecznie. Może być lepiej, bo złożysz go sam dla siebie ze starannie wybranych podzespołów.


Po co składać samemu komputer,skoro można kupić gotowy, wybierając z bogatej oferty. Bo będzie taniej? Niekoniecznie. Może być lepiej, bo złożysz go sam dla siebie ze starannie wybranych podzespołów.

Są także inne zalety składania komputera we własnym zakresie. Znając dokładnie budowę własnego sprzętu, możesz go łatwo rozbudowywać i unowocześniać, wymieniając tylko niektóre zestarzałe technologicznie komponenty, zamiast kupować nowy komputer.

Ponadto dobrze wiedzieć, co w trawie (sprzętowej) piszczy, bo wtedy nikt Cię nie nabije w butelkę w nieuczciwym serwisie, tłumacząc na przykład, że buczenie wentylatora procesora jest oznaką trwałego uszkodzenia płyty głównej.

Strach się bać

Uważasz, że nie podołasz tak trudnemu zadaniu, jak składanie komputera? Jesteś w błędzie. Jeżeli tylko wiesz, do czego służy śrubokręt i jak go używać, to, krok po kroku, dobrniesz do szczęśliwego końca w 1-2 godziny.

Nie znaczy to jednak, że nie będzie konieczne zachowanie staranności. Komponenty, z których jest zbudowany komputer, są bardzo delikatne i wrażliwe na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne.

Zanim jednak ...

Jednak najpierw musisz wybrać właściwe komponenty spośród wielu rodzajów i modeli znajdujących się na rynku. Od razu ostrzegam, że nie będzie to proste zadanie. Radzę rozpocząć tę wirtualną konfigurację sprzętu od ustalenia, do czego będzie Ci służył komputer. W zależności od tego, co sobie wymarzysz, będziesz dobierał elementy o konkretnych parametrach. Jeżeli więc potrzebujesz komputera do pracy czysto biurowej (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych, prezentacje) i surfowania po Internecie, to jego konfiguracja nie musi być wyjątkowo silna i wydajna, a jednocześnie nie musi być kosztowna.

Natomiast, gdy komputer będzie służył do obróbki grafiki, projektowania CAD i składu DTP, to na pewno nie ma co oszczędzać na pamięci RAM, pojemności twardego dysku, karcie graficznej i procesorze, ponieważ taka praca wymaga dużej mocy obliczeniowej komputera i sporo miejsca na dysku ze względu na wielkość plików. Najbardziej wykosztują się fani multimediów i gier. W tym wypadku większość części składowych komputera musi mieć parametry znacznie wyższej jakości od przeciętnej, gdyż wciąż powstające nowe gry są coraz bardziej wymagające wobec zasobów komputera. W wyborze właściwej konfiguracji komputera do własnych potrzeb na pewno pomoże Ci artykuł "Komputer marzeń" znajdujący się w tym samym wydaniu PCWK.

W wyborze właściwych komponentów z pewnością pomocne będzie nasze miniwademecum niezbędnych części. Możliwości jest wiele, a od właściwego wyboru będzie zależało to, jak Twój komputer będzie działał.

Procesor

Listę zakupów powinien otwierać procesor. Zależnie od tego, jaki układ wybierzesz, będziesz musiał kupić obsługującą go płytę główną. A wybór procesorów nie jest mały. Oto z jakimi układami możesz się zetknąć:

AMD K6-2 166-550 MHz

Twój komputer
Procesor, od którego właściwie na serio rozpoczął się wyścig firm AMD i Intel w zakresie wydajności. Był odpowiedzią na konkurencyjny procesor Pentium II, a jednocześnie alternatywą dla posiadaczy najnowszych płyt głównych obsługujących procesory Pentium, których Intel "zdradził", budując procesor Pentium II, wymagający zupełnie nowej płyty głównej.

Procesory K6-2 są obsługiwane przez płyty o nieco archaicznej architekturze, której fundamentem są m.in. chipsety Intel VX, HX i TX i podstawka Socket 7. Pracują one także z nowocześniejszymi płytami, z szyną 100 MHz i podstawką Socket Super 7, przeznaczonymi głównie do układów K6-III

Procesor jako pierwszy z produktów AMD został wyposażony w technologię 3Dnow! będącą zbiorem superskalarnych instrukcji SIMD (single instruction multiple data) służących przyspieszeniu przetwarzania grafiki 3D, dźwięku i wyświetlania obrazów. Cena układu: ok. 100 zł.

AMD K6-III 400-450 MHz

Twój komputer
Procesor jest następcą K6-2, choć nie udało mu się go wyeliminować z rynku. K6-III jest określany przez producenta jako konkurencja dla Pentium III. Charakteryzuje się doskonałą wydajnością, dużą mocą obliczeniową i niską ceną (ok. 200 zł). Wadą jest duży pobór mocy i równie duża ilość wydzielanego ciepła.

Podobnie jak poprzednik, jest wyposażony w zestaw instrukcji 3Dnow!, jednak do prawidłowej pracy wymaga płyty z szyną FSB 100 MHz, (patrz tabela "Jaki procesor, taka płyta").