Twój własny sklep w Sieci

Jeżeli już wiesz, w jakiej branży chcesz rozpocząć działalność handlową, pozostaje już tylko wybór platformy do prowadzenia sklepu internetowego. Zalety dostępnych na rynku rozwiązań poznasz dzięki naszemu porównaniu.

Oprogramowanie do prowadzenia sklepu w Internecie przeszło w ostatnich latach sporą ewolucję. Popularne jeszcze niedawno rozwiązania open source, jak osCommerce czy Zen Cart odeszły na zasłużoną emeryturę, ustępując miejsca nowym aplikacjom, jak Magento czy PrestaShop. Dynamicznie rozwija się także oprogramowanie komercyjnie, a w szczególności nowoczesne usługi oferowane w modelu abonamentowym.

Każdy z wymienionych typów oprogramowania spełni potrzeby różnych firm. Jeżeli jesteś programistą lub dysponujesz budżetem na wynajęcie takowego, a planowany sklep ma wyróżniać się unikalnymi funkcjami, postaw na rozwiązania open source.

Są to gotowe platformy, rozwijane od lat przez społeczność internetową, które pod względem możliwości często nie ustępują zaawansowanym komercyjnym projektom. Musisz jednak liczyć się z koniecznością samodzielnej instalacji i konfiguracji programu na serwerze. Jeżeli nie znajdziesz w sieci dodatkowych modułów, które spełnią twoje wymogi, będziesz zmuszony napisać je samodzielnie lub zapłacić za ich wykonanie. Za pomoc techniczną służy natomiast społeczność internautów skupionych wokół danego programu (na szczęście w niektórych przypadkach można wynająć płatnych specjalistów).

To wszystko sprawia, że prowadzenie sklepu internetowego na platformie open source wiąże się z koniecznością ciągłego dbania o zaplecze techniczne - śledzenia aktualizacji i wprowadzania poprawek do kodu. W zamian otrzymujesz nieograniczoną wolność w modyfikowaniu sklepu, której nie zapewni żadne gotowe rozwiązanie.

Bezpłatne sklepy open source

Nie chcesz płacić za korzystanie ze sklepu internetowego? Wybierz rozwiązanie open source. Jest ono bezpłatne, ale wymaga własnego serwera, przyda się także spora wiedza techniczna.

- osCommerce

- WordPress z modułem e-Commerce

- Magento

- PrestaShop

- Quick.Cart

- Gekosale.pl

- Zen Cart

- OpenCart

- Spree

Płacisz i wymagasz

Płatne oprogramowanie daje natomiast gwarancję rozwoju platformy i dostęp do pomocy technicznej. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt profesjonalnych aplikacji ecommerce w cenach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. W tradycyjnym modelu kupujesz licencję, a następnie instalujesz oprogramowanie na swoim serwerze WWW. Dla osób, które nie chcą wnikać w szczegóły techniczne przewidziano wariant licencji połączonej z usługą hostingu, opłacaną oddzielnie. Wówczas otrzymujesz gotowy produkt, skonfigurowany przez producenta wedle twoich wytycznych, do którego wystarczy się tylko zalogować i zacząć wprowadzać asortyment.

Rozwinięciem tego modelu są usługi oferowane na zasadzie abonamentu. Wbrew pozorom nie jest to proste połączenie zwykłej licencji z hostingiem stron, bliżej mu natomiast do modelu oprogramowania działającego w chmurze. Wykupując abonament otrzymujesz konto w usłudze internetowej - nie musisz zatem konfigurować hostingu ani pamiętać o jego przedłużeniu. Nie interesują cię nawet jego parametry, ponieważ za wszystko odpowiada usługodawca. Działa tutaj efekt skali - jednocześnie z tej samej usługi korzystają setki lub tysiące sklepów, łatwiej więc o dokonywanie masowej aktualizacji i wprowadzanie nowych funkcji, zachowując przy tym niższe ceny. A to przekłada się na atrakcyjne ceny abonamentu.

To poczucie wygody wiąże się jednak z pewnym ograniczeniami. Nie masz dostępu do kodu aplikacji, zatem wszystkie zmiany w funkcjach musisz zlecać do wykonania firmie prowadzącej usługę. Może się też zdarzyć, że podstawowy abonament obejmuje określoną liczbę dopuszczalnych odsłon strony bądź ograniczoną liczbę produktów do umieszczenia w katalogu. Za zwiększenie tych limitów trzeba wówczas dopłacić.

Oprócz abonamentu, innym praktykowanym modelem rozliczeń w przypadku oprogramowania udostępnianego na zasadzie usługi jest prowizja od sprzedaży. Wynosi ona z reguły od 1 do 3 procent. Nie ponosisz wówczas żadnych kosztów na wejście, ale musisz liczyć się ze wzrostem opłat proporcjonalnie do wzrostu sprzedaży. Jest to rozwiązanie zalecane dla sklepów oferujących produkty, w przypadku których marża sprzedawcy jest spora. Tam gdzie zysk sprzedawcy to kilka procent, opłaty za prowadzenie sklepu mogą okazać się zbyt kosztowne.

Istnieją także platformy sklepowe z najwyższej półki, skierowane do klientów korporacyjnych. Zostały one stworzone z myślą o najpopularniejszych sklepach. Nie znajdziesz wersji demonstracyjnych takiego oprogramowania ani oficjalnych cenników, ponieważ tutaj każde rozwiązanie jest szyte na miarę. Za granicą oprogramowanie dla klientów korporacyjnych oferuje Magento, w Polsce m.in. Komputronik.

Artykuł pochodzi ze specjalnego dodatku "PC World - Zarabiaj w sieci". Pismo można jeszcze zamówić (wysyłka GRATIS!).