Twój zdrowy twardziel

Twardy dysk to najbardziej wrażliwa część komputera. To przecież na nim zapisywane są wszystkie informacje. Nie pozwól na to, aby przestał pracować. Dzięki przedstawionym programom narzędziowym efektywnie podzielisz miejsce na partycje, zdiagnozujesz problemy i odzyskasz przypadkowo utracone dane. Warto też zastanowić się nad dokładnym usunięciem prywatnych informacji, do których mają dostęp inni np. Twój pracodawca.

Przedstawione programy ułatwiają zarządzanie dyskami. Pierwszą rzeczą, nad jaką powinieneś się zastanowić to podział miejsca na nowym dysku. Nowe napędy oferują kilkaset gigabajtów przestrzeni, która źle lub wcale nie podzielona będzie trudna w przeglądaniu i konserwacji. Defragmentacja 100 GB danych będzie trwała wieki, a o sprawdzeniu dysku pod kątem występowania błędów lub wirusów nie ma mowy! Specjalne programy do dzielenia dysków umożliwiają łatwe przydzielenie miejsca oraz pozwolą na instalację kilku systemów operacyjnych. Przydatne narzędzia to najczęściej niewielkie programy, które ułatwiają użytkownikowi określić co tak naprawdę dzieje się dyskiem i danymi. Kolejna przedstawiona grupa to analizatory wydajności. Dzięki nim można określić, dlaczego system otwiera się wolno lub który dysk nie pracuje z pełną prędkością. Programy do odzyskiwania danych mogą okazać się niezastąpione, gdy przypadkowo któryś z domowników usunie ważny dokument tekstowy lub istotne wiadomości.

Narzędzia do partycjonowania dysków

Paragon Partition Manager

Demo

Narzędzie umożliwiające zaawansowane zarządzanie partycjami nawet początkującym użytkownikom. Program umożliwia odzyskiwanie wolnego miejsca na dysku, organizowanie istniejących danych, dodawanie nowych systemów operacyjnych oraz przyspieszanie odczytu plików. Wśród głównych funkcji programu można znaleźć zakładanie, usuwanie i formatowanie partycji, konwersję FAT/FAT32 do NTFS, zmiany rozmiaru partycji bez straty danych, zakładanie więcej niż jednej głównej partycji na dysku, kopiowanie partycji oraz całych dysków twardych jak również łączenie partycji posiadających różne systemy plików. Program posiada wbudowanego boot menedżera, co znacznie ułatwia instalację wielu systemów na jednym dysku.

PartitionMagic

Demo


Prezentacja programu PartitionMagic

Podstawową funkcją aplikacji jest tworzenie nowych oraz łączenie i dzielenie już istniejących partycji na twardym dysku. Proces ten odbywa się bez utraty danych - użytkownik może tworzyć nowe partycje na dysku, z którego korzysta, bez konieczności wykonywania kopii zapasowych i powtórnego instalowania wszystkich programów. Można również dokonywać konwersji systemu plików np. z FAT do NTFS. Funkcja BootMagic pozwala na instalację kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze i szybkie przełączanie się między nimi. Program obsługuje partycje w formatach: FAT, FAT32, NTFS, HPFS, Linux ext2 oraz Linux SWAP.


Zobacz również