Twoja drukarka też Cię szpieguje!

Amerykańska fundacja Electronic Frontier Foundation zrzesza wszystkich zainteresowanych walką z łamaniem praw użytkowników w przesyconym technologią świecie. Kilka dni temu organizacja poprosiła internautów o pomoc w stworzeniu listy drukarek, które pozwalają na wyśledzenie ich właściciela na podstawie jednej zadrukowanej kartki.

Cóż zawiniły EFF urządzenia, których jedynym celem jest przeniesienie elektronicznej wersji dokumentu na papier? Otóż okazuje się, że pod naciskiem sił rządowych niektóre firmy wyposażyły swe drukarki w mechanizmy "znakujące" drukowany papier.

"Znakami" są zwykle mikroskopijnej wielkości żółte kropki, dzięki którym przy pomocy jednego wydruku można zidentyfikować model i rodzaj urządzenia, z którego on pochodzi. Koniec zatem z anonimowym drukowaniem ulotek - jeśli nie spodobamy się rządowi, jego agenci prędzej czy później do nas trafią.

Problem dotyczy kolorowych drukarek laserowych. Zgodnie z cytowanym przez EFF raportem ACLU od 2001 roku amerykańska agencja FBI zgromadziła ponad 1100 stron dokumentów. Znalazły się wśród nich wydruki takich organizacji, jak Greenpeace czy Justice.

Więcej informacji: witryna Electronic Frontier Foundation


Zobacz również