Twoja unikalna przeglądarka internetowa
-
- 06.05.2011, godz. 16:00
Mozilla Firefox
Rozszerzenia na poważnie
Wszystkie liczące się aplikacje do przeglądania stron WWW oferują możliwość rozbudowy poprzez doinstalowanie dodatków a liczba dostępnych modułów umożliwia dalece idącą personalizację zainstalowanej w systemie przeglądarki. Jednak to Firefox oferuje API (interfejs programowania aplikacji) umożliwiające napisanie dodatku mogącego stanowić pełnoprawną aplikację desktopową. Jetpack to opensource’owa inicjatywa Mozilli, dzięki której można szybko i prosto tworzyć dodatki do Firefoksa. Wystarczyć znajomość HTML, CSS i Javascriptu. Rozszerzenia napisane za pomocą Jetpacka mogą być dodawane do Firefoksa bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki.
Internet Explorer
Nacisk na energooszczędność
Microsoft, powołując się na wyniki przeprowadzonych przez siebie testów, twierdzi, że Internet Explorer 9 jest najbardziej energooszczędną przeglądarką. Palmę pierwszeństwa ma zapewnić programowi szybkość wykonywania przez niego operacji, wynikająca z zastosowania akceleracji sprzętowej.
Oczywiście, wiarygodność takiego testu można łatwo podważyć - chociażby przez to, że nie przeprowadzały go osoby czy firmy niezależne. Jednak sam fakt, że Microsoft zwraca uwagę na kwestię energooszczędności przeglądarek - programów będących oknem na wirtualny świat - jest wyznacznikiem wagi tego problemu (zwłaszcza w dobie dynamicznej popularyzacji urządzeń mobilnych).
Przypinanie stron i lista zadań
Nowa wersja Internet Explorera pozwala przenieść na systemowy pasek zadań ikonę danej strony, dzięki czemu można ją uruchomić tak, jak program zainstalowany w Windows. Skoro większość użytkowników Windows przypina ikony aplikacji do paska zadań, a stosunkowo niewielu umieszcza ikony ulubionych witryn na pasku Ulubione w przeglądarce, Microsoft zdecydował się więc umożliwić podobne, wygodne korzystanie z najczęściej odwiedzanych serwisów.
Przypięte do paska strony internetowe można kontrolować za pomocą znanych z Windows 7 list zadań (Jump Lists). Jak pamiętamy, dzięki nim po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony programu na pasku rozwija się menu podręczne, zawierające np. listę ostatnio otwartych dokumentów w Wordzie czy plików najczęściej odtwarzanych w Windows Media Playerze. W podobny sposób będzie można zarządzać zawartością wyświetlonych w IE9 serwisów, np. zaakceptować zaproszenie dodania do znajomych, wysłane z Facebooka czy utworzyć nową wiadomość w Hotmailu. Twórcy stron WWW muszą jedynie uwzględnić listy zadań na etapie kreacji serwisów.
Opera
Programy w programie
Był czas, że Mozilla integrowała z przeglądarką klienta poczty elektronicznej, jednak zeszła z tej drogi rozwoju. Obecnie taką funkcjonalność oferuje Opera 11. Opera Mail umożliwia zarządzanie i organizację korespondencji prowadzonej za pośrednictwem serwisów pocztowych Gmail, Yahoo! i dowolnych innych usług wspierających protokoły IMAP i POP; pozwala zarządzać folderami na serwerze (IMAP), dzielić wiadomości z pomocą etykiet; dodawać znajomych do książki kontaktowej. Przeglądarka oferuje zresztą domyślnie wiele innych, wbudowanych komponentów, w tym klienta sieci BitTorrent i moduł Opera Unite (serwer w przeglądarce) - czym wyróżnia się na tle konkurencji.
Tryb Turbo
W przeglądarce Opera istnieje opcja o nazwie Turbo. Tryb Turbo to nic innego jak system kompresji danych, poprawiający wydajność przeglądania stron przy połączeniu o niskiej przepływności. Turbo powoduje, że Opera pokazuje grafiki w trakcie ich pobierania. Działanie mechanizmu jest wyjątkowo dobrze widoczne na wolnym połączeniu.