Twoja własna Sztuczna Inteligencja

Naukowcy z amerykańskiego instytutu RCUI opracowali program Total AI 2003, który potrafi... rozwijać się i uczyć, korzystając z informacji znalezionych na przeglądanych przez użytkownika stronach WWW. Po zainstalowaniu program rezyduje w "zasobniku" systemowym i na bieżąco "uczy się" monitorując przeglądane serwisy, otwierane dokumenty, a nawet, o ile do komputera podłączony jest mikrofon, słuchając tego co dzieje się w otoczeniu użytkownika!

Program wyposażono w syntezator mowy, tak więc już po kilku dniach, w czasie których aplikacja pozna zwyczaje, upodobania i zainteresowania użytkownika, Total AI 2003 może stać się całkiem elokwentnym partnerem do dyskusji. Aplikacja jest darmowa. Jeśli jednak chcemy, by program szybko stał się ekspertem z dowolnej dziedziny, możemy pobrać z witryny RCUI przygotowane przez naukowców tematyczne bazy danych. Za każdą z nich trzeba co prawda zapłacić ok. 4 USD, jest jednak alternatywna metoda uiszczenia płatności – 20-krotne kliknięcie na umieszczonym w serwisie bannerze reklamowym.

"W tej chwili dostępnych jest ponad 250 baz danych zawierających pełne informacje na temat takich fundamentalnych dziedzin wiedzy jak biologia, historia, chemia, fizyka, matematyka, geografia i ponad 1000 hobbystyczno-tematycznych np. motoryzacja, wędkarstwo, muzyka pop, film itp. Po ich wgraniu do programu, może on przekształcić się w eksperta z danej dziedziny i równorzędnego partnera do dyskusji. W zależności od konfiguracji komputera – proces uczenia i podstawowego rozwoju SI może trwać kilka dni, czy nawet tygodni. Oczywiście im dłuższy jest okres działania i uczenia się programu – tym lepsze przynosi efekty" – mówi jeden z twóców programu.

To jeszcze nic – w przygotowaniu są specjalne profile osobowościowe, obejmujące najznamienitsze postacie historyczne. Dzięki nim można będzie profilować rozwój SI tak aby umysłowo i emocjonalnie była ona zbliżona do osobowości prawdziwych ludzi – pozwoli to "wyhodować" np. osobowość Platona, Napoleona, czy Einsteina. Nieoficjalnie wiadomo, że nie planuje się na szczęście przygotowania profilów takich postaci historycznych jak Hitler czy Stalin, ale w ramach kolejnego eksperymentu naukowcy przygotowują komercyjne wersje baz danych zawierających profile najsłynniejszych doradców inwestycyjnych, ekonomistów itp. Pakiet pt. "Elity finansowe XIX-XX wieku" będzie dostępny jeszcze w tym roku, a jego zakupem zainteresowane są największe światowe instytucje finansowe. Niestety nie wiemy jeszcze, czy pakiet ten będzie zawierał profil osobowości któregokolwiek z polskich ekonomistów, choć nieoficjalnie mówi się że brana jest pod uwagę pewna barwna i nietuzinkowa, aczkolwiek nieco kontrowersyjna, postać z Ministerstwa Finansów RP.

Pełną wersję programu Total AI 2003 można pobrać z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/program.asp?sys=pc&id=1530