Twoje dziecko wraca do szkoły? Zobacz, jakie platformy VOD pomogą mu w rozwoju

Powrót do szkoły to idealny moment na to, aby łączyć przyjemne z pożytecznym. Nikt nie powiedział, że nie można uczyć się bawiąc, a świetnie do tego nadają się platformy VOD zawierające materiały edukacyjne. Jesteście ciekawi, z jakich serwisów mogą korzystać Wasze dzieci, aby świetnie się bawić i przy okazji poznawać świat?

Internet daje nam dostęp do mnóstwa serwisów, w których znajdziemy praktycznie nieograniczone treści pozwalające naszym dzieciom uczyć się przez zabawę. W ofercie poszczególnych platform możemy znaleźć szeroki wachlarz programów edukacyjnych, przyrodniczych czy popularnonaukowych, które poszerzają horyzonty najmłodszych. Co więcej, korzystając z sieci VPN otrzymujemy dostęp do pełnych bibliotek poszczególnych platform, które oficjalnie nie są dostępne w Polsce. Na jakie serwisy warto zwrócić uwagę i co oferują?

Netflix

netflix

Netflix (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Netflix jest zdecydowanie najpopularniejszym serwisem streamingowym w Polsce. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Poza świetnymi filmami i serialami fabularnymi oferuje także bardzo bogatą ofertę filmów dokumentalnych i popularnonaukowych, dzięki którym zarówno my jak i nasze dzieci mogą poszerzać swoją wiedzę. Każdego miesiąca pojawiają się tutaj nowe produkcje. Na co warto zwrócić uwagę? Netflix przygotowując swoje materiały bardzo często skupia się na konkretnym zagadnieniu ukazując je w szerszej perspektywie. Dzięki temu, nasze dzieci z jednego filmu mogą dowiedzieć się np. nie tylko szczegółowych informacji o planach Elona Muska dotyczących podboju kosmosu, ale także o historii tego ważnego dla całego świata przedsięwzięcia. Podobnie prezentują się programy przyrodnicze skupiające się np. na konkretnych gatunkach zwierząt, szczegółowo opowiadają także o ekosystemach, w których żyją. Oferta programowa Netflixa jest tak szeroka, że każde dziecko znajdzie tutaj interesujące dla siebie treści.

HBO Max

hbo_max

HBO Max (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Kolejnym serwisem, na który warto zwrócić uwagę jest HBO Max. Choć proponuje on nieco mniej programów przyrodniczych i popularnonaukowych, to posiada bardzo bogatą ofertę filmów i seriali poruszających tematykę społeczno-polityczną. Dzięki tego typu treściom zarówno nam, ale przede wszystkim naszym dzieciom o wiele łatwiej jest zrozumieć pewne rzeczy i sytuacje, z którym na co dzień musimy się zmagać jako społeczeństwo. Pozwalają one także w nieco inny oraz głębszy sposób spojrzeć na otaczające nas wydarzenia. HBO Max jest także platformą, która posiada bardzo duży zasób materiałów zza kulis powstawania oryginalnych filmów i seriali. Dzięki temu możemy zobaczyć, że np. Harry Potter to nie tylko aktorzy i operator, ale także cała rzesza innych osób, bez których powstanie tego typu dzieła nie byłoby możliwe. Wejście za kulisy popularnych produkcji to zawsze niezwykłe przeżycie i w przeszłości nie raz się zdarzało, że taki seans wzbudzał w dzieciach i młodzieży ogromne zainteresowanie, co w późniejszym czasie skutkowało podejmowanie samodzielnych prób tworzenia sztuki audiowizualnej.

Disney Plus

disney_plus

Disney Plus (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Znacie i lubicie produkcje tworzone przez National Geographic? Nie możecie zatem przejść obojętnie obok oferty platformy Disney Plus. Można śmiało powiedzieć, że jest to marka sama w sobie. W serwisie VOD znajdziemy setki filmów i seriali dokumentalnych, które poruszają bardzo różnorodną tematykę. Co więcej, bardzo przyjazny interfejs pozwala nam w bardzo szybki sposób dotrzeć do interesujących nas treści. Poszczególne materiały podzielone są tematycznie i możemy wybrać takie filmy, jakich tematyka jest nam najbliższa. Disney bardzo mądrze podszedł do rozlokowania swoich materiałów. Wchodząc do działu filmów dokumentalnych znajdziemy takie działy jak np. Historia współczesna, Zmiany klimatu, II wojna światowa, Zwierzęta i natura czy Nauka i innowacje.

Discovery+

Mówiąc o serwisach idealnie nadających się dla dzieci i młodzieży warto sięgnąć także poza pozycje oficjalnie dostępne w Polsce. Jedną z takich platform bez wątpienia jest Discovery+, która zawiera tysiące niezwykle wartościowych materiałów dokumentalnych, przyrodniczych i popularnonaukowych. Wiele osób myśli jednak, że skoro po wejściu na oficjalną stronę platformy pojawia się komunikat o braku dostępności, to musimy obejść się smakiem. Nic bardziej mylnego.

discovery

Ekran po wejściu na stronę Discovery+ (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

To ograniczenie możemy obejść w bardzo prosty i przede wszystkim legalny sposób. Wystarczy, że skorzystamy z sieci VPN. Jak to zrobić? Pokażemy na przykładzie Surfshark VPN. Dostęp do sieci możemy kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, ponieważ przy wybraniu wariantu na 2 lata, za jeden miesiąc zapłacimy jedynie 11,09 zł. Jest to świetna cena, szczególnie, że dzięki temu otrzymujemy nieograniczony dostęp do wszystkich treści dostępnych w światowym internecie. Po pobraniu aplikacji, wystarczy, że połączymy się z wybranym przez nas serwerem. W moim przypadku wybrałem USA - Nowy Jork.

surfshark

Łączenie z serwerem dzięki Surfshark VPN (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Po dosłownie trzech kliknięciach i odświeżeniu strony Discovery+ moim oczom pojawił się ekran platformy w taki sposób, jakbym znajdował się na terenie Stanów Zjednoczonych. Mam także możliwość skorzystania z pełnej oferty tej platformy VOD.

discovery

Ekran po uruchomieniu sieci Surfshark VPN i wejściu na stronę Discovery+ (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Paramount+

Podobnie jak w przypadku Discovery+, platforma Paramount+ także nie jest oficjalnie dostępna w Polsce. Na ten serwis warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli nasze dziecko interesuje się tematyką społeczno-polityczną oraz historią. Znajdziemy tutaj mnóstwo programów historycznych, które tyczą się m.in. II wojny światowej. Co ważne, poszczególne filmy opowiadają o konkretnych bitwach czy wydarzeniach, na temat których bardzo ciężko jest znaleźć wartościowe materiały w naszych rodzimych serwisach. Warto także zobaczyć, jak na poszczególne wydarzenia patrzą ludzie z innych zakątków świata i na tej podstawie wyrobić sobie własne zdanie. Podobnie jak w przypadku Discovery+, dostęp do serwisu Paramount+ także uzyskamy dzięki łączności przez sieć VPN.

paramount

Paramount+ (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

BBC iPlayer

Oglądanie różnych produkcji w oryginalnym języku w bardzo dużym stopniu pomaga dzieciom uczyć się języków obcych. Nikt chyba już dziś nie powie, że nie jest to ważna i niezwykle przydatna umiejętność. Świetnie do tego nadaje się platforma BBC iPlayer, która posiada mnóstwo produkcji z oryginalnym, brytyjskim akcentem. Obcowanie z tego typu treściami pozwala na oswojenie się z językiem i jego łatwiejsze przyswojenie. Po połączeniu się z serwisem BBC iPlayer za pomocą sieci VPN otrzymujemy dostęp do mnóstwa darmowej treści.

bbc_iplayer

BBC iPlayer (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Netflix, HBO Max, Disney Plus - wyciśnij jeszcze więcej

Mając dostęp do serwisów Netflix, HBO Max czy Disney Plus, musimy mieć świadomość, że aktualnie w Polsce nie mamy dostępu do pełnej biblioteki tych poszczególnych serwisów. Korzystając z sieci VPN możemy obejrzeć praktycznie wszystko, co aktualnie jest dostępne na całym świecie. Widać to gołym okiem, kiedy wejdziemy na listę dostępnych produkcji bez oraz łącząc się dzięki sieci VPN.

Twoje dziecko wraca do szkoły? Zobacz, jakie platformy VOD pomogą mu w rozwoju

Netflix bez VPN (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Twoje dziecko wraca do szkoły? Zobacz, jakie platformy VOD pomogą mu w rozwoju

Netflix z VPN (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)